| Maxx23 a întrebat:

Ce părere aveți despre fonduri europene pentru a deschide o afacere?

Răspuns Apreciat de Editori
| Merry17 a răspuns:

Depinde ce tip de fonduri vreți să accesați! Ca fost consultant am ajuns la concluzia că programul "Tineri fermieri" de exemplu nu este deloc convenabil...în cei 5 ani (implementare plus monitorizare) ajungeți să cheltuiți mult mai mult sau chiar să pierdeți pentru că indiferent ce se întâmplă trebuie să respectați ce ați scris în proiect.
Pe de altă parte, fondurile pentru modernizare sunt altceva pentru ca pot ajunge la 500.000€ pentru proiectele care nu implica constructie sau chiar 1.000.000€ pentru proiectele ce implică construcții dar având în vedere că tu vrei să înființezi o afacere nu e cazul.
Sfatul meu personal ar fi să mai aștepți până la anul pentru că se vor schimba total regulile de accesare fonduri europene și se vor suplimenta sumele!
P.S. Ai grijă cu ce consultanți lucrezi, dacă poți obține o clauză contractuală de returnare a banilor pentru consultanță în caz de neaprobare a proiectului ar fi perfect (bine...nu o să obtineti restituire integrală, că e și acolo volum de muncă, dar măcar parțial).
Mult succes! Ține-ne informați cu decizia!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ești in stare să "convingi", e cea mai bună soluție

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îți dă cineva bani, ia-i. Dacă vrea să te bată, fugi.

| Maxx23 explică (pentru sadrian46):

Poate iti da tie un pumn si nu te mai trezesti. laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Maxx23):

UE un pumn? Am spus că dacă reușești, să îi primești.
Acela era un proverb care l-am aflat de la un avocat.

| Raimondo99 a răspuns (pentru sadrian46):

Hahaha

| Alverto a răspuns:

Văd că ești intresant de tot ce se învârte în zona asta
Caută Robert Cizma fonduri europene pe YT și vezi cum stă treaba
Sau îi poți urmării pe Instagram la @lectiidesucces o să te ajute in tot ce te macină, fiindca citește foarte mult și a citit

| Alverto a răspuns (pentru Alverto):

Robert Cizmas*

| AlinMrs a răspuns:

Sunt bine venite.