| DanielGeorgeGD94 a întrebat:

Salut as dori sa intreb ce studii are un avocat si ce salariu ar avea in Romania?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa aiba facultatea de drept cu licenta, sa fi reusit la examenul de admitere in barou, sa fi facut stagiatura si sa fi reusit la examenul de definitivat.
Avocatul nu are salariu, veniturile lui provenind din onorariile primite de la clienti si acestea pot diferi foarte mult, de la cateva sute de lei pe luna la zeci de mii de lei sau chiar mai mult, pentru avocatii foarte buni si cunoscuti.

| Anonimuserr a răspuns:

Facultatea de Drept sau Științe Juridice. Pentru că are două denumiri studii de licență. Dar degeabaă ai doar studii de licență 4 ani de zile întrucât este foarte bine să ai și un master de 1 an tot în drept. Apoi dai examen de admitere la barou. Salariul sau mai bine spus el este remunerat din onorariile primite de proprii clienți (adică cei care îi apără). Primește între 2000 de ron și poate ajunge în funcție de cât de bun este și la 10000 lei pe lună.

| Divy a răspuns:

Facultatea de drept salar nu cunosc