| alexionut45 a întrebat:

ce salariu are un primar si ce studii ii trebuie sau ce salariu are un avocat si la fel de ce studii are nevoie?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Primarul este platit in functie de numarul de locuitori, are nevoie de Bacalaureat. Salariul e foarte bun, peste 3000 de lei in general. Avocatul din oficiu are onorariu pentru fiecare proces, foarte putin, cam 1000 de lei pe luna. Dar un avocat de la o casa de avocatura, cotat foarte bine, poate sa treaca de cateva zeci de mii de euro pe proces.

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

La primar depinde, nu exista o facultate pentru primari :p dar poate te ajuta niste studii in administratie publica sau stiinte politice. salarul variaza, evident primarul general al capitalei nu are acelasi salar ca si primarul dintr-o comuna oarecare.
daca vrei sa fii avocat, trebuie sa termini facultatea de drept, deci sa iti iei licenta, sa fii admis in barou (sa da examen) si apoi sa faci stagiatura doi ani pe langa un avocat, apoi dai examenul de avocat definitiv si gata. salariul si aici variaza, daca esti avocat din oficiu sau consilier juridic e mai mic, stiu eu 1500, daca insa, ai cabinetul tau si clienti multi, deci esti un avocat bun poti castiga sute de milioane; depinde si pe domeniu esti, cel mai bine se castiga pe comercial, insolvente, faliment etc

| Azµre a răspuns:

Ca să fii primar trebuie să fii hoț așa că salariul diferă happy cât demult poți băga la buzunar.

Să fii avocat nu se merită, mult de învățat, iar România bubuie de juriști și de ingineri happy Câștigurile abia după câțiva ani de la terminarea studiilor încep să apară.

| raluk27 a răspuns:

Vai, cate prostii citesc pe aicilaughing
Pt a deveni primar, in principiu ai nevoie macar de studii universitare (facultate), de preferat in domeniul administratiei publice sau in oricare alt domeniu.
Avocatii NU au salariu. Sunt liber profesionisti, adica venitul lor variaza in functie de numarul de clienti si procese. Ceea ce incaseaza se numeste onorariu. Si nu e nevoie sa fii doctor in drept, ci sa fi absolvit facultatea de drept si sa promovezi examenul de admitere in barou ca avocat stagiar, apoi dupa ce faci stagiul 2 ani, sa promovezi examenul de definitivat. Si abie dupa asta te numesti avocat definitiv.

| maria6 a răspuns:

Sunt primari care au studii liceale, altii care au studii superioare. Salariul difera in functie de tipul localitatii, dar e destul de mare.
Ca sa devii avocat, trebuie sa fii licentiat in drept. Avocatul are un salariu de bugetar, dar poate primi onorarii mari, daca are clienti multi sau clienti putin, dar care isi permit sa-l plateasca foarte bine.

| NascutSaFiuTrist a răspuns:

Stai asa ca nu inteleg, cand te faci mare vrei sa fi primar? Baietas de ce nu vrei presedinte? Presedintele castiga mai bine decat un amarat de primar. Mai bine te faci Gigi Becali nici macar nu ai nevoie de studii. Eu cand o sa fiu mare vreau sa fiu Gigi Becali. Suna si frumos, a italian. Serios acum, intai pune mana pe carte termina scoala, termina un liceu si abia dupa te gandesti ce vrei sa fi si faci o facultate in domeniu dorit.

| NascutSaFiuTrist a răspuns:

Nu ai inteles ce voiam sa zic. \Nu eu vreau sa fiu Becali, era o ironie nu vezi ce vrea sa fie omu, primar.

| TimeeaBtrx a răspuns:

Un avocat isi are salariul raportat la cazurile castigate si ai nevoie de doctorat in drept... aprox intre 30-40 mil ia

| BiuL a răspuns (pentru TimeeaBtrx):

Nu ai nevoie de doctorat in drept ca sa fii avocat :p doar licenta, si bininteles sa fii admis in barou si sa fii facut cei doi ani de stagiatura