| emilian2001d a întrebat:

Am intrat in clasa a 9 la Filologie-Bilingv si as dori sa stiu 1)ce salariu are un avocat (incepator) si daca trebuie sa fi avocat ca sa devii judecator.
2)Ce salariu are un avocat (incepator) in america

DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avocatii, de regula, nu au salariu, ei castiga in functie de cati clienti au. Doar cei angajati in munca, la o firma de avocatura, pot avea un salariu de baza, dar si ei sunt platiti in functie de clienti si salariul nu este prea mare.
La fel este si in SUA.
Nu trebuie sa fii avocat pentru a deveni judecator. Dupa facultatea de drept, cu licenta, va trebui sa reusesti la INM, sa faci acolo 2 ani, sa reusesti la examenul de terminare, sa faci un stagiu ca judecator stagiar, timp de 1 an si sa reusesti la examenul de capacitate.
Pentru detalii citeste L.303/2004, actualizata.

| Sissy24032 a răspuns:

In medie, salariul unui avocat este de 2000 de lei, dar desigur ca acesta creste in functie de vechime si de clienti.
Nu, nu trebuie sa fii avocat pentru a deveni judecator.
Imi pare rau, dar chiar nu stiu salariul din America, dar pot sa iti garantez ca e mult mai mare decat in Romania. Totusi, stiu ca in Germania salariul unui avocat este parca de 6000-7000 de euro.