| Tibi_9863 a întrebat:

Salut as vrea sa stiu si eu ce dobanda pe luna la suma de 150 de milioane de lei vechi poate sa-mi spuna cineva cum se calculeaza sau sa-mi zica cat pe luna am profit ce suma imi dau?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Ioaneee,iar gresesti! dobanda anuala nu se calculeaza cumuland cele 12 luni, pentru ca lunile nu au acelasi nr.de zile.calculul se face impartind dobanda anuala la 365 de zile si val.dobanzii obtinute se imulteste cu nr.de zile ale lunii.[ex.dob.pe februarie nu este aceeas cu dob.pe martie.].fa-ti tu un depozit ian-martie, si unu aprilie-iunie si vei daca dobanda pe cele 2 este aceeas.rolling on the floor

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dobanda la un depozit este un anumit procent pe an si difera in functie de banca, durata depozitului(o luna, trei luni, sase luni, un an) si de cum vrei s-o incasezi (in fiecare luna sau la sfarsitul perioadei). De ex. la o dobanda de 7% pe an(aproximativ dobanda medie de acum) suma dobanzii pe un an va fi de 10.500.000 lei vechi si de 875.000 lei vechi pe luna. Modul de calcul: suma inmultita cu procentul de dobanda si impartita la 12 luni. Numai bine!