| EmanuelT a întrebat:

Care este treaba cu noua lege a "bacșișului"? Adică ce beneficii aduce și cum afectează schimbarea asta pe salariații care pot primi tips?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Beneficii aduce pentru guvern ca vor colecta mai multe taxe din impozitarea bacsisului.

Angajatul nu va mai primi integral suma care o primeste ca bacsis pentru ca va fi impozitata.

O sa ajute ca o sa oblige angajatorii sa distribuie bacsisul intre angajati dar o sa fie mai nasol ca aia mai buni care combina clientii sa lese ceva in plus nu vor primi mai mult ca aia slabi.

Na, o chestie normala si civilizata dar care va afecta veniturile angajatilor din restaurante si baruri.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bacsisu se duce la sef, salariatii nu castiga nimic. Fraierii merg sa dea bacsis si cine e smart merge la kfc

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Fraierii merg la KFC.
Aia smart gatesc singuri sanatos sau merg la restaurante de calitate.

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

La cate restaurante cu recenzii exista la noi in tara... greu sa dai de unul serios

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Probabil sunt cateva mii.

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 a răspuns:

Depinde acum, ex: La uber la plata cu cardul cand dai 'bacsis' dupa terminarea cursei el ia banii, o parte din ei ca isi ia Uber ceva la suta.
Acuma depinde de ce tip de 'bacsis' te referi.

| suntserios a răspuns (pentru OnTopic_ClaudiuOwn_1974):

Bacsisu la Uber se duce direct la sofer, nu ia Uber nimic din el. Si ala nu e bacsis pentru ca e fiscalizat deja.

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 a răspuns (pentru suntserios):

Inseamna ca nu ai folosit niciodata UBER cu plata cu CARD.
La final apare ofera o recompensa pentru sofer, 3, 5 sau 10 lei.

| suntserios a răspuns (pentru OnTopic_ClaudiuOwn_1974):

Asa, banii aia se duc direct la sofer, nu ia procent Uber din ei. Si toti banii pe care soferii de uber ii incaseaza sunt fiscalizati nu ca bacșișurile ospatarilor de acum.