| Yhg a întrebat:

Salut! Ce vârstă și condiții îmi trebuie pentru a merge la banca și a schimba niște bani(dinar sârbesc deoarece la casele de schimb valutar nu au). Menționez ca am 15 ani și nu am un cont bancar la nicio bancă.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani ca sa faci operatiuni de genul acesta la banca,
Si la casele de schimb valutar trebuie sa fii major de asemenea!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar parintii tai pot merge la banca sa schimbe nu tu. Ei cu buletinul tu esti minor, de unde ai tu bani?

| Yhg explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ba frate ei știu ca am bani.Dar am zis sa ma duc eu inn locul lor.Am mai schimbat bani la case valutare(euro)dar nu au dinar sârbesc.Auzi de unde am banii

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Yhg):

Asa te vor intreba ei la banca ca esti minor nu muncesti ce esti asa de fraier

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Yhg):

Ei stiu ca am bani, care ei? Ăia de la bancă? Sau parintii?

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa mergi cu mama (sau tata) la BCR sau BNR, ca sa puteti schimba asemenea valuta. Ei au nevoie de un act de identitate, tu nu ai nevoie de nimic fiindca nu conteaza daca ai sau nu conta bancar sau alte acte, trebuind doar sa fii major (peste 18 ani) pentru acest tip de tranzactie.

| sierra1 a răspuns:

In Timișoara au! tu să mai ai incă vreo trei ani in plus

| Vântulalb a răspuns:

Pentru schimb valutar nu e nevoie de cont.
Dar trebuie sa mearga o persoana majora, cu CI.