| lamasanustefan a întrebat:

Salut.
Cer seriozitate la întrebarea următoare.
Am 18 ani, am permis.
Lucrez la cineva fără acte, pe 3000 lei pe lună.
Vreau să îmi cumpăr o mașină, am strâns o sumă bunicică de bani, și mai am nevoie de 1000 euro.
Cine m-ar putea împrumuta, sau cămătari chiar(știți ceva de ei, o mai împrumutat cineva bani de la aceste persoane)?
Sunt dispus să vin în Gura Humorului sau Fălticeni, eventual Suceava.
Banii îi pot da înapoi în maxim 2-3 săpt.
Ca dovadă pot oferi copia după buletin.
Dovadă adică că nu iau banii și "fug".
Gen să mă puteți găsi în caz de ceva acasă.
Ofer funda.

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

3000 este brutul nu ce iei in mana. In mana iei, teoretic 1774 lei, deci mai gandeste-te.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica ta ma bate... daca in maxim 3 saptamani tu faci rost de bani de ce te mai imprumuti si nu astepti?

| lamasanustefan explică (pentru suntserios):

Pai vreau masina acum, ca pe 11 plec in Italia

| suntserios a răspuns (pentru lamasanustefan):

O cumperi cand te intorci...

| johnnny123 a răspuns (pentru lamasanustefan):

Pai acum 4 zile ziceai ca ai un Fiat Punto. Nu poti sa mergi cu ala in Italia, sau s-a evaporat intre timp?

| lamasanustefan explică (pentru johnnny123):

E din 1998.
Crezi ca rezista atatia km?
Vreau sa iau o masina buna acolo.
Si asta ramane acasa

| johnnny123 a răspuns (pentru lamasanustefan):

Si ti se pare mai ok sa te imprumuti 1000 de euro la camatari si sa-ti rupa aia picioarele daca nu le dai inapoi 3000 de euro peste o luna?

Nu este mai logic sa mai astepti o luna-doua si sa strangi singur mia aia de euro?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără o garanție nu îți împrumută nimeni bani împrumut.
Cămătarii sunt de evitat, chiar și dacă ai nevoie de 50 iar nu de 1000. Dacă îi poți strânge în 2-3 săptămâni, strânge-i și nu te împrumuta.

| Catrice a răspuns:

Vinzi mașina pe care o ai.
Daca știai ca pleci, trebuia sa te gândești la bani cu mult inainte.

| Frank51 a răspuns:

Dovada ca orice suma de bani ai daca lipseste educatia financiara e jale. Exista companii care ofera credit fara acte, doar ca au dobanda incepand cu 4000%.

| Lukasssz a răspuns:

Ehhh ce imi sunt camatarii ce imi sunt bancile, doar ca acesti camatari pot sa iti faca gatul fermoar.

| Vântulalb a răspuns:

Daca poti da banii inapoi in 2-3 saptamani, de ce nu mai astepti? Camatarii nu se multumesc cu copia de pe buletin. Te pun sa girezi cu o casa. Risti sa ramai fara bani, fara masina si fara casa. Si, nu sau!

| Digikey a răspuns:

Astepti sau te imprumuti la seful tau.
La camatari ramai si fara masina si fara dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare prostie. De ce lucrezi fara acte? E ilegal. Omul ala poate sa-si bata usor joc de munca ta oricand i se scoala. Te-a platit vreodata pana acum sau e doar o teorie? Sa te imprumuti de la camatari pentru o amarata de masina, din nou, trebuie sa fii ultimul prost. Cum adica poti inapoia banii in 2-3 saptamani? Adica tu poti face acei bani in nici macar o luna si preferi sa te incurci cu oameni periculosi, sa intri pe raza lor, sa mai platesti si dobanzi, eventual si taxe de protectie dupa si alte mizerii?
Stai in banca ta.
Toata intrebarea asta e extrem de gresita.

| lamasanustefan explică (pentru anonim_4396):

Nu...lucrez de 3 luni
Si am primit deja salariile

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape jumatate din economia noastra e la negru... de acuzat nu e el sau seful lui, cit aia de la Anaf care isi fac treaba doar cand primesc comanda politica ferma.

| troleibuz a răspuns:

Ai zis ca le dai adresa ca sa te gaseasca acasa, dar tu pe 11 mai pleci, iar banii ii poti inapoia in 2-3 saptamani. Nu are niciun sens ce ai scris aici. Sa le dai adresa in timp ce tu esti in alta tara, din nou... Inconstienta. Camatarii nu sunt o solutie. Nici nu o sa-ti dea nimeni bani doar cu o copie de buletin. Pentru suma aceea nu merita sa girezi cu casa sau cu viata.

| lamasanustefan explică:

Ba, dar voi in loc sa ma ajutati, boi comentati aiurea?
laughing

| Simpatic a răspuns (pentru lamasanustefan):

Pai la asa gandire (imprumut de la camatari) cum sa te ajute lumea. Si crezi ca camatarii imprumuta asa lumea de pe strada cu copie de buletin, aia sunt mai inteligenti decat am crede noi.
Daca nu ai bani de masina acum nu iti iei masina ci atunci cand ai, si eu un vreau un Porsche Macan nou dar inca nu am toti banii, sa imi vand rinichii sau sa astept pana am toti banii? Eu zic ca rabdarea este de fier.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lamasanustefan):

Nu comenteaza nimeni aiurea, ti-ar face un bine daca ti-ar lua gandul de la camatarie. E cea mai mare prostie pe care poti s-o faci. Si pe o suma atat de mica! Si la varsta ta! Vinde-ti masina de acum.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Bună!
O sa iti ofer parerea mea sinceră. Nu te împrumuta de la camatari, în niciun caz. Dacă ti neparat să cumperi masina acum, încearcă să te împrumuți de la familie, prieteni, cunoștințe apropiate. Dacă mai ai de strâns doar 1000 euro, iar tu câștigi 3000 lei, în aproximativ 2 luni ai putea sa o cumperi. Nu face prostia de a te împrumuta de la camatari. Mult succes!