| KenZzy a întrebat:

Salut,cine stie cum pot activa un cont de paypal fara a avea un card?
De exemplu am auzit pe net de carduri online cu care-l poti activa...

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu poți activa fără card (nici nu există „carduri online"). Ai nevoie de un cont în bancă, iar pentru plăți e nevoie de card.

| dragon1 a răspuns:

Scuza-ma, te exprimi oarecum impropriu
nu exista carduri online
m-am lovit de multe ori de situatia de a folosi PAYPAL
exista carduri care pot fi folosite online
cel mai simplu este, dupa ce ai trecut toate datele cardului pe care-l ai de la o anume banca in contul personal de paypal, vei merge la banca respectiva in termen de 5 sau 6 zile lucratoare, vei cere un extras de cont in care vei gasi un cod trimes de paypal
cu acel cod vei activa cardul in contul de paypal, cardul este un fel de aditional la contul de paypal
pentru activare trebuie sa ai pe card (in contul bancar) 2 euro initial care vor fi luati de paypal ca o garantie de verificare
dupa aprobarea cardului de catre paypal vei primi garantia inapoi
am dat un exemplu general, in rominia formalitatile dureaza asa de mult deoarece bancile sau filialele bancilor nu au stabilit un protocol de acreditare cu bancile virtuale (paypal, payza...)

| dragon1 a răspuns:

Sa mai fac o specificare, nici o banca virtuala nu face tranzactii fara acel card bancar real palpabil
ar mai fi o posibilitate sa cunosti pe cineva care are un cont activat la o banca virtuala sa-ti faca un transfer din contul lui in al tau
comisionul de transfer era parca de vreo 10 %