| Raul2802 a întrebat:

Citisem pe net ca exista o scoala post-liceala unde poti primi diploma de absolvire in domeniul medic asistent generalist chiar daca nu ai luat bac-ul. Stie cineva daca este adevarat, cat timp dureaza, cat costa si daca dupa finalizarea cursurilor ma pot angaja ca asistent medical pe ambulanta/smurd?

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Teoretic postlicealele te primesc si fara bacalaureat.Practic nu stiu.

| Crackman a răspuns:

Cine iese cu diploma daca nu are bac. Si chiar daca te primeste semnezi o clauza in care trebuie sa ai bacul pana ce termin.

| Raducons a răspuns:

Nu era obligatoriu bacul decat o adeverinta de absolvire, dupa ce termini noua scoala nu iti mai cere nimeni vechea diploma, decat daca vrei sa lucrezi in alt domeniu care are legatura cu ce ai studiat in liceu

| pandaa592 a răspuns:

Da, partial este adevarat, dar in cei 3 ani in care faci aceasta scoala esti obligat sa iei bac-ul, daca nu reusesti sa il iei, faci scoala degeaba.
Te poti angaja si ca asistent medical pe ambulanta smurd, bineinteles, in cazul in care ai bac-ul luat si absolvi aceasta scoala