| Florin0509 a întrebat:

vreau sa stiu daca sunt aici persoane care lucrează in mediul de sănătate/medical, am nevoie să știu pe ce baza poți să devii voluntar la ambulanță/smurd.
Vreau sa știți faptul că fac facultatea de asistent medical generalist (AMG), va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu iti trebuie nicio facultate ca sa fii voluntar, poti sa fii si la liceu. Problema e ca daca e cerere mare se da un examen destul de greu pentru inscriere si iti trebuie cunostinte putin peste cele de baza. In Targu Mures, de exemplu, anul asta nu cred ca o sa se mai faca inscrieri deloc, pentru ca sunt prea multi voluntari inscrisi (majoritatea nu fac garzi oricum) dar trebuie sa scape de cei inactivi pentru a putea primii altii. Mai sunt si orase care nu au deloc program de voluntariat. Trebuie sa te interesezi. Ori mergi direct la ei, ori cauti pe site (au un email la care poti sa pui intrebari si sa trimiti cereri de inscriere).
Bafta

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Faci cerere la ei cu carnet de student ( copie ) anexat. Nu e simplu, de regula iti trebuie o pila. Incepe de jos, incearca sa intri in vorba cu un echipaj pe care il intalnesti undeva stationand daca nu ii vezi prea obositi sau ocupati. Ii gasesti de regula la UPU parcati. Fa-te placut si obtii informatii de la ei, fiecare curte cu regulile ei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vezi ca unele SAJ-uri si SMURD-uri au FB. La SAj ar trebui sa fie ceva mai simplu ca SMURD e la MAE si acolo e armata. Incearca si la UPU ca e o sansa in plus.