| Raul2802 a întrebat:

Citisem pe net ca exista o scoala post-liceala unde poti primi diploma de absolvire in domeniul medic asistent generalist chiar daca nu ai luat bac-ul. Stie cineva daca este adevarat,cat timp dureaza, cat costa si daca dupa finalizarea cursurilor ma pot angaja ca asistent medical pe ambulanta/smurd?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureala! Medic cu scoala postliceala nu exista. Trebuie sa faci facultatea si rezidentiatul, si trebuie sa ai bacalaureatul luat 100%. Daca ai citit altceva inseamna ca a fost de 1 aprilie. Si la scoala postliceala de asistenti medicali trebuie sa aduci diploma de Bacalaureat. Acolo faci 3 ani Atentie! E diferenta intre "medic asistent generalist" si "asistent medical". Primul ii cu facultatea, cel de al 2-lea poate fi si cu cu scoala postliceala.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista titulatura de: MEDIC ASISTENT GENERALIST!
Exista MEDIC Generalist - care are la baza Facultatea de Medicina si
ASISTENT GENERALIST care are la baza un liceu sanitar sau o Postliceala sanitara.

| RobertMoon a răspuns:

Este adevarat, te poti inscire si sa mergi la cursuri fara a avea diploma de bac, dar unele institutii iti vor cere sa iei bacalaureatul pana termini studiile, asa a patit si o cunostiinta. Dureaza intre 3-4 ani.