| Ştefan_Ionuţ_1998_XfZh a întrebat:

Cu ajutorul unui agent imobiliar care are intreprindere(firma) individuala am inchiriat in Iasi o garsoniera la suma de 150 euro/luna. Agentul imobiliar mi-a cerut un comision de 150 euro. Este normal acest lucru? Adica nu e prea mult totusi?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul de mare comisionul, puteai negocia sa-l mai scada.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

DE obicei, comisionul agentului este egal cu chiria pe prima luna, deci e un comision normal. Si mie mi se pare mult, dar asta este pretul practicat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ti-a cerut comision, ci DEPOZIT si este perfect normal si legal, sa platesti un depozit echivalent cu 1 luna de plata, inainte de inchirierea casei/apartamentului.
Banii de depozit raman in firma lui, pana la terminarea contractului si predarea apartamentului.
In caz de stricaciuni la apartament, se opresc banii respectivi.
Ia bine aminte si scrie in raprot cand preiei casa: ce culori au peretii, cate cuie sunt batute in feicare perete, cate crapaturi si denivelari sunt, daca are mobila, scrie unde sunt juliturile si alte rupturi, scrie tot ce vezi in neregula, chiar ia fotografii pe care le depui 1 rand la agentie si 1 rand la tine. Ai grija sa pui data zilei respective si sa ceri agentuluis a semneze pe fiecare poza, ca sa nu ai suprize la plecare ca ti se opresc bbani pentru perete zgariat, sau raft rupt.

| Staif a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba nu, am auzit si eu de comisioane egale cu o luna de chirie. Garantia (depozitul) o ia proprietarul. Alta cheltuiala de inceput.
Sfaturile date sunt foarte bune.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Staif):

Agentia isi ia comisionul din plata lunara a chiriei, cam 25-30% lunar, din ceea ce incaseaza de la chirias si plateste 70-75% propietarului.
Dar suma de 150 euro luata la inceput, este pentru depozitul casei, unde totule este legal si corect, plus inca 150 pentru chiria in avans, pe 1 luna.

| Staif a răspuns (pentru Violleta2022):

Aici, este alta practica, asa cum am spus. Cred ca depinde de agentii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Staif):

Pai, ce scrie pe contract?
Este specificat ca trebuie sa-i platesti comision si cum, cat, in ce mod?
Vezi ca agentia trebuie sa-ti dea si tie un exemplar de contract. Nu te lasa pacalit, ca sunt smcheri si nu-ti dau daca nu insistit. Trebuie sa ai toate semnaturile pe contract!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Omul isi pune ce mosion vrea. totusi o luna de chirie e un comision cam mare, sigur nu e vorba de garantie?

| cyupaku a răspuns:

Este un excroc, da chitanta de banii luati?