| sskrillex96 a întrebat:

Salut. Cum pot plati cu telefonul in loc de cardul de debit de la banca? Ce aplicație pot folosi si sa stiu daca pot plati oriunde sau la orice magazin care are pos? Am cont la Otp Bank mastercard

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Daca nu ai o aplicație de banking specială de la cei de la OTP,adaugi cardul în portofelul google, activezi nfc, deschizi aplicația portofel sau google pay, selectezi cardul cu care vrei sa faci plată și gata.
In practica pare mult mai simplu, sa știi!
Bafta!

| MarianWLF a răspuns:

Nu stiu ce marca de telefon ai, dar daca ai android cauta in meniu "portofel" sau "portofel google", dai adauga in portofel->card de plata, dupa introduci numarul cardului(cel lung de pe fata), codul de securitate format din 3 cifre de pe spate si iti va cere sa confirmi prin aplicatia de banca sa poti finaliza procedura, sau printr-un cod primit pe telefon, depinde ce iti cere. Dupa din bara activezi NFC si tot in bara ar trebui sa iti apara o insigna in forma de card, apesi pe ea, si iti apare cardul, NFC trebuie sa fie activat in momentul platii contactless, altfel nu poti platii, dupa ce faci plata, il dezactivezi.

| Alex00615 a răspuns:

Majoritatea ar trebuie sa aiba "NFC". Tre sa activezi optiunea asta din setari, cat despre aplicatie ar trebui sa fie de asemenea una implicita, daca lipseste totusi o gasesti sub numele de "Google Wallet" pe AppStore sau Magazin Play. Aplicatii sunt multe, poti sa te uiti prin ele si iti alegi una, sunt gratuite in principiu