| User00230 a întrebat:

Salut
Daca înființez o marca la EUIPO va fi protejata și la OSIM?
Adica daca înființez marca direct la EUIPO și este aprobată și după ceva timp o alta persoana fizica sau juridica înființează aceași marca/ același nume la OSIM va fi aprobată?
In cazul asta pot face recurs?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un patent (marca, inventie, inovatie) rebuie sa inregistrezi in toate tarile, daca e posibil.
Unde n-ai inregistrat-o, acolo te poate lua cineva inainte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți face recurs. Doar că cei ce știu, copiază cu o anumită modificare, iar la proces demonstrează că este alta.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci cercetare daca marca nu exista deja, formal sau informal.

In al doilea rand, marca va fi protejata in Romania doar daca asta nu contravine dreptului romanesc. Cei care doresc pot contesta marca ta la OSIM si se va ajunge eventual in instanta.

| doctorandus a răspuns:

De ex. Pompiliu Bota se lauda ca a inregistrat marca Steaua la EUIPO. Juristul CSA Steaua l-a indemnat pe Bota sa foloseasca marca in Romania, urmand ca Bota sa fie dat in judecata pentru a-i cere daune economice.

| doctorandus a răspuns:

Pe Registrul Mărcilor de la OSIM Pompiliu Bota apare cu 11 mărci: 10 refuzate și una anulată. Sursa: https://api.osim.ro:8443/tm-registry/results.htm

| Yuoia a răspuns:

Nu e protejata la OSIM si nu ai nici un drept daca nu e inregistrata.

| AaaaHihgma34rSharc a răspuns:

DaniCosti mi-a schimbat viata. Inainte, mi se spuneau cuvinte ca TOCILAR, VIERME, DAR ACUM, cu noua mea frizura anime(seilor mun) sunt un rege in scoala mea. Toata lumea se uita numai la mine. Mai ales la frizura mea.