| Geani645 a întrebat:

Daca optez la Aliexpress pentru livrare prin DHL mai platesc taxe vamale si TVA?

Răspuns Câştigător
| Ykuzo a răspuns:

Dacă prețul coletulului sare se o anumită sumă trebuie să plătești taxele vamale deoarece DHL o să facă vămuirea în locul tău. Cei de la DHL o să îți ceară, în acest caz, niște date personale. TVA-ul se aplică și el, la coletele ce depășesc o anumită sumă.
Îmi pare rău ca nu îți pot da suma exactă, dar ca reper este undeva la 10 sau 100 de dolari.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

DHL-ul este cel mai scump serviciu posibil.
Eu am platit $180 de dolari pentru 1 scrisoare cu 1 singur document in ea, din Australia, pana in Romania. A ajuns in 3 zile, dar nah, m-am scarpinat de o gramada de bani.
Acum fa si tu socoteala cat ar costa din China pana in Romania, cateva kilograme! Daca nu, suna la DHL si intreaba.
Cat despre vama, evident ca DHL-ul are obligatia sa raporteze pachetul si sa-l lase in vama, unde trebuie sa mergi si sa achiti tot ce depaseste $100 (taxe vamale +19% TVA).