| Tehnologie a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru a-mi deschide o firma cu tonomate de cafea? Cat costa finalizarea actelor? Se merita? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| nelu88 a răspuns:

Aiti ai un ghid pas cu pas pentru infinatarea unui pfa http://laurentiumihai.ro/ghid-infiintare-pfa/

Costurile doar cu actele nu depaseste 1000 lei nici decum la 500 euro.
(-Pentru cererea disponibilităţii şi rezervării numelui trebuie completată cererea cu acelaşi nume pe care o primeşti în prima fază de la biroul de informaţii ONRC şi apoi trebuie plătită o taxă de 30 lei pentru aceasta.
-Pentru cartea funciară trebuie să depui o cerere la Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (cererea o primeşti direct de acolo) şi trebuie plătită o taxă de 20 de lei.
-taxa de înregistrare în valoare de aproximativ 230 lei.
-Costul unei ștampile este de 50-100 de lei
-Contactul cu ANAF-ul 200 lei)

iti mai trebuie un certificat de la DSV, unu de la primarie care nu depasesc vreo 500 ambele ( stiu ca DSV 220 lei, l am facut anul trecut )

Da se merita :)

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
De ce vorbiti voi fara sa stiti?
O firma te costa 500 lei cu totul la registrul comertului, plus 200 de lei capital social (dar cei 200 raman ai firmei).
Sunt persoane care se coupa de infiintari firme, stau ele la cozi la registru, completeaza acte, redacteaza statut, contracte, tot ce e nevoie, contra comision de maxim inca 500 lei.
Personal am apelat cand am facut firma, pierdeam pea mult timp altfel.
Pe langa asta, nu stiu daca nu e nevoie de ceva aprobari DSV, e practic produs alimentar, aici trebuie sa interesezi.
Bafta

| AlexandrulS a răspuns:

Sa faci o firma te costa in jur la 500 de euro toate actele necesare.

| GabytzuXxXx a răspuns:

Pai...Nu stiu sigur ce acte trebuie... Cred ca trebuie niste aprobari de la primarie si apoi de la judet. Te costa i jur de 500 de euro. Din punctul meu de vedere este ceva ce iti aduce ceva profit. happy