| Jointt a întrebat:

Detin un restaurant. La inceput a fost deschis ca o terasa, vara. Deoarece a mers treaba, ne am hotarat sa continuam si in perioada rece, asa ca am pus termopane pvc cu geamuri duble si scandura cu polistiren de 10cm. Peretii sunt 50% geamuri, 50% scandura +polistiren. Acum intrebarea e urmatoarea: avand in vedere ca suprafata este de 120 m2, ce sa folosesc pentru incalzire la iarna? Exclus orice cu gaz deoarece nu exista in aceasta zona. Inaltimea variaza de la 2, 5 m pana la 3 m. As dori daca stiti informatii despre plasmele electrice. Multumesc!

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Mai bine centrala pe lemne.

| Andi86 a răspuns:

O centrala pe lemne-carbuni. Iti vor arde buzunarul plasmele electrice.

| Jointt explică (pentru Andi86):

Dar stiti ceva de tuburile acelea gen are conditionat? Ma gandesc ca daca tot fac o investitie sa ma ajute si vara, cand pot folosii aerul pentru racire. Am curent trifazic deci nu platesc chiar asa mult la electricitate