| RzV1999 a întrebat:

Detine cineva un pian electric/pianina electrica si este dispus sa il vanda la un pret rezonabil? Caut de ceva timp un pian electric si nu gasesc ceva ceea ce sa imi placa (nu iau nou de la magazin deoarece nu imi permit). Daca sunteti interesati, va rog sa ma ajutati. happy

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Pian electric" sau "pianina electrica" nu prea gasesti cu acest nume.
Cauta SINTETIZATOR sau ORGA ELECTRONICA si vei gasi, aceste instrumente avand si functia de pian electric (pe langa multe. alte instrumente).

Totusi, pe eMag ti-am gasit un pian digital portabil, la pret accetabil:
https://www.emag.ro/pian-digital-portabil-yamaha-psr-e253/pd/DHTRQYBBM
dar tot acolo exista si multe alte sintetizatoare, chiar si mai performante... :)
https://www.emag.ro/......D5VWL7BBM/
sau
https://www.emag.ro/......DHWZL7BBM/

| RzV1999 explică (pentru Bula):

Este vina mea ca nu am mentionat...acceptabil adica un pret cuprins intre 1500 si 2500 de lei.

| Bula a răspuns (pentru RzV1999):

N-ai mentionat si scopul pentru care-ti trebuie.
Ultimele doua sunt versiuni mai ieftine, "de copii".

| RzV1999 explică (pentru Bula):

Vreau ceva sa sune ca un pian adevarat, cu pedale si tot ce inseamna sunet de pian. Sunt avansat, studiez de 7 ani, iar pana acum nu mi-a trebuit sunet de pian, dar acum am cateva piese care necesita pianul.Scuze ca nu am mentionat...

| Bula a răspuns (pentru RzV1999):

In acest caz, imi pare rau, dar trebuie sa te dezamagesc: ai sanse minime de a gasi un instrument de performanta la asemenea pret. E adevarat, daca folosesti mixer si amplificator audio bun, atunci poti obtine sunete apropiate de cele ale unui pian acustic (conectand la iesirea de casti) si cu o "jucarie"...

Pentru exercitii ocazionale iti recomand sa contactezi o persoana sau institutie care detine pian si intelege-te asupra chiriei ocazionale. Poate dai de o persoana care te va si ajuta sa inveti pianul.

| RzV1999 explică (pentru Bula):

Ok. Mersi pentru clarificari. Daca o sa gasesti din intamplare ceva ceea ce s-ar incadra in "cerintele" mele, te rog sa ma contactezi.

| Bula a răspuns (pentru RzV1999):

Este o raritate sa gasesti asa ceva.
Cu ani in urma, a murit un tanar muzicant, iar familia i-a vandut sculele muzicale "dupa ureche", printre care si un sintetizator Korg cumparat de baiat in Germania cu 2 ani in urma. Dupa ce au vazut un "instrument" cu clape la magazinul de jucarii cu 20 de clape si 200 lei, au numarat acasa clapele si... au vandut rapid, mandrii si bucurosi sintetizatorul prin anunt in ziar, cu 650 lei. Ulterior au gasit factura sintetizatorului, cu 18000 Euro, fiind si in garantie! tongue
Astfel de "ocazii" se gasesc insa foarte rar...