| Overflame a întrebat:

Salut, doresc sa imi creez in viitorul apropiat un website, m-am gandit sa imi fac un anumit website, dar nu sunt decis 100% daca aceasta sa fie nisa, voi (DOAR cei care detineti un site) cam cat luati in medie pentru fiecare click primit in contul de ADSENSE, si care este nisa?

Cu cat mai multe raspunsuri cu atat mai bine, ne facem si noi o idee ca aceasta intrebare este printre primele intrebari pe care ti-o pui inaintea de crearea unui site.

6 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns:

Fa-ti un site ca tpu.ro.

| floweray a răspuns:

Ca platforma iti recomand www.ucoz.ro, un sistem accesibil prin care poti sa-ti creezi un Blog sau site gratuit. Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati si vine cu o interfata in limba romana.
uCoz ofera tuturor celor inregistrati, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneste de la 400 MB si creste constant), peste 250 de template-uri gratuite editabile si multe altele.

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register
Daca ai nevoie de ajutor suplimentar te ajuta si baietii de pe www.forum.ucoz.ro!

Mult succes!

| TuguiMihai1 a răspuns:

Adsense nu merge in Romania...
Nu merge pentru ca se plateste foarte putin pe reclame si sunt foarte putini care folosesc adwords
In schimb in Romania poti sa faci bani din afiliere si produse digitale

| Overflame explică:

Foarte folositoare informatiile oferite de tine, multumesc frumos!
Astept si alte opinii despre alte nise, are cineva un magazin online? cam care ar fi media per click?

| Bughy84 a răspuns (pentru Overflame):

La magine online e asemanator ca la anunturi...

| Bughy84 a răspuns:

Media mai nou a scazut, numai e ca acum 2 3 ani, cand pe un click se lua si 0.50.

Nu este o suma generala, depinde foarte mult de reclame (daca sunt reclame cu linkuri sau daca sunt poze), cat de multe reclame sunt pe pagina, cum sunt pozitionate si cel mai important cat de relevante sunt in functie de continut (daca pe un site de jocuri, este reclama cu un joc, la click se ia mai mult, decat daca ar fi cu lenjerie de exemplu).

Reclamele care sunt doar linkuri (cum sunt cele de aici www.adaugaanunt.com/agricole/ - cele cu portocaliu) sunt platite mai bine decat cele cu poza (care sunt in general pe site-urile de jocuri sau cum are si TPU pe partea stanga)

Pe site-ul de anunturi de mai sus am media 0.10, pe site-ul de jocuri - jocurion.info am media 0.05

Deci cred ca in general este 0.05 - 0.10.
Cum am zis, sunt multi factori...am luat odata si 0.70