| LupusDei1993 a întrebat:

Doresc sa aflu cateva chestii.
1) In primul rand, vreau sa mentionez ca doresc sa invat sa creez site-uri web. Dar intrebarea buna de aici vine: de unde sa fac rost de clienti?

2) Doresc, de asemenea, sa produc bani si in alte mijloace online, in afara de Youtube, facut site-uri web, programare sau bloguri. Stiu ca metodele deja ultra promovate de bloguri monetizate nu sunt bune de nimic, stiu ca nu poti face bani doar din cateva click-uri si gata.

3) Ce joburi noi credeti ca vor fi in viitorul apropiat?

7 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Daca tot vrei sa inveti sa faci site-uri...eu zic sa mergi mult mai departe deoarece te va ajuta sa gadesti clienti.
Clientii vin dupa portofiliu si dupa promovarea facuta.
Daca crezi ca doar invatand sa faci site-uri vei ajunge sa castigi bani usor, te amagesti.
Dezvolta-te cat poti de mult pe IT. Cautati o echipa cu care sa lucrezi si un om bun pe vanzari si de acolo vei avea succes.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Iti faci cont e site-urile profesionale si iei proiecte de acolo, ori iti platesti reclama online si asa ajungi sa ai clientela.
Pe site-urile profesionale de exemplu, dupa fiecare proiect esti cotat de cel caruia i-ai lucrat proiectul si in functie de ce reviu primesti, oamenii te vor mai cauta sau te vor ocolii.
2. Pentru a castiga mai multi bani online, trebuei sa stii foarte bine niste limbaje de programare si software, ca altfel nu pare ai cum castiga online.
3. Greu de inventat joburi noi, mai ales cand tehnologia se dezvolta in toate directiile si ramurile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. ori te angajezi la o firma care dezvolta site uri web, ceea ce e remconamdat la incept, ori iti incerci norocul pe site uri de freelance.

2. marketing afiliat... daca stii cum si unde sa vinzi.

3. Joburi noi probabil nu vor fi, dar se vor extinde cele pe industria IT si bioinginerie...

| ywar a răspuns:

Chichirezul unui site web nu sta in grafica, ci in logica care-i sta in spate. Cum Magento sau Magento 2 sunt utilizate destul de mult, poate nu ar fi lipsit de importanta sa studiezi mai mult pe tema asta. Un site care arata foarte bine dar are gauri de securitate, vai mama lui!

| suntserios a răspuns (pentru ywar):

Chichirezul unui site, daca vorbim de site uri de prezentare si nu aplicatii complexe... e fix designul grafic.

| REMiXDJ a răspuns:

In primul rand incata sa faci pagini de web si apoi sa inveti sa creezi site-uri complexe.Nu este usor - iti trebuie programe dedicate si specializate de HTML Designer, de WEB Designer sau de Site Creator. Punctul 2. YOUTUBE nu a dat si nu da bani la nimeni = totul este o vrajeala.Si 3. O buna afacere pe viitor pe internet sunt Chat-urile 3D virtuale unde se fac plati online cu carduri cumparand cadouri virtuale de pe acel site, ca exenplu siteuri de chat care fac bani la greu: www.Paltalk.com, www.Camfrog.com, www.IMVU.com, www.SecondLife.com, www.Sansar.com.com.Al mijloc de a face bani este sa iti faci un site propriu, un magazin virtual si sa vinzi via internet in toata lumea produse din China si Japonia - acest tip de job cu magazine virtuale vei gasi si pe www.SecondLife.com

| sdws77 a răspuns:

Faza cu paginile web merge, iti zic din propria experienta, dar ai concurenta mare, mereu va fi cineva dornic sa lucreze pentru aceleasi preturi ca ale tale. Deci, sa obtii clienti nu e cel mai usor lucru, dar e posibil, iti urez spor daca vrei sa intri in domeniu.