| bodyguardsmecher a întrebat:

Este Cetelem de incredere?
Stiu ca toate bancile pun niste conditii pe ultimele randuri, cum le poti contrataca? Poti pune si tu o conditie in contractul respectiv, sau nu merge si trebuie sa cauti alta banca?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Despre Cetelem nu stiu, cauta pe internet ce se spune despre aceasta firma.
Contractul de credit este unul de adeziune si sunt putine elemente ce se pot negocia, respectiv suma si perioada creditului, modul de calcul a ratelor (rate lunare egale sau rate de credit egale).
Poti negocia o conditie, depinde daca va fi de acord si banca, daca nu este de acord nu va fi inclusa in contract. Toate bancile procedeaza cam la fel, asa ca daca este o conditie inacceptabila pentru o banca va fi si pentru alte banci.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cetelem nu este banca ci IFN (Institutie Financiara Nonbancara). Aceste institutii au obiceiul sa pacaleasca clientii prin contract. Nu lua imprumut de la ei numai daca ai un avocat bun altfel te ard. Mergi mai bine la o banca. Nu poti pune conditii in contract.