| mTw a întrebat:

Salut.
Imi poate explica si mie cineva care e treaba cu pariurile sportive la fotbal ma refer, cote, sanse, castiguri, etc, tot ce tine de asta, daca merita sa bagi sau nu, tot, tot?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a raspunde intrebarii tale ar trebui sa scriem o brosura de mai multe pagini.
Intra pe site-urile oficiale ale unor case de pariuri si citeste regulamentul, in general prevederile sunt similare dar pot exista si diferente.
Ca sa castigi trebuie sa te pricepi destule de bine la fotbal si sa ai noroc, altfel nu merita sa pariezi.

| OLBGromania a răspuns:

Cotele reflecta sansele ca un anumit rezultat sa iasa. Cu cat e mai apropiata de 1, 00 cu atat mai mari sunt sansele ca acea cota sa iasa. Totusi nu e batuta in cuie si se mai intampla si suprize, tocmai aici intervine priceperea ta la pariuri. Cu cat adaugi mai multe meciuri pe bilet cu atat ai sanse mai mici sa castigi. Joaca maxim 3 meciuri pe bilet, de preferat sistem 2 din 3 ca sa iti recuperezi bani in caz ca pierzi pe un meci. Te astept pe olbg.ro pentru mai multe informatii.

| Buleala89 a răspuns:

Sansa de a castiga este reprezentata de cota, cu cat cota e mai mica cu atat sansa e mai mare iar castigul se calculeaza suma pariata*cota
Ex. joaca Barcelona (cota 1, 15)cu Dinamo(cota 9, 5) pui pe Barcelona 5lei vei castiga 5*1, 15 daca iese pui pe dinamo iei 5*9, 5

Pe un bilet cu mai multe meciuri cota finala este produsul tuturor cotelor de la rezultatele pariate
Ex pui pe o echipa cu cota 3 inca unu cu cota 2 altul cu 1, 5 cota finala va fi 3*2*1,5 iar castigul miza pariata *cota

| AyDawlfKittler a răspuns:

Nu castigi pe termen lung din pariuri. Niciun joc de noroc jucat impotriva casei nu poate fi castigat pe termen lung