| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Imi vine din USA o suma de bani ($3000) pentru anumite servicii. Am înțeles ca trebuie sa plătesc impozit/taxe pentru acești bani. Unde cand si cum trebuie sa le plătesc?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, daca s-a platit sau nu impozit in USA.
Mergi la ANAF (finante) si ei iti vor spune procedura exacta in ambele cazuri.

| Garoafe a răspuns (pentru Bula):

Nu, a ramas sa platesc eu aici si nu pres stiu cum. Stiu ca ii un formular pentru declaratul venitului anual dar eu ma refer strict la banii astia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii declari la anaf si o sa iti vina acasa decizie de impunere cu plata taxelor.

PS. ziceai pe la o intrebare pe aici ca lucrezi ca freelancer de la 12 ani, era cazul sa stii cum se platesc taxele pe venituri independente... sau ai facut 8 ani de evaziune fiscala?

| Garoafe a răspuns (pentru suntserios):

Pana acum am lucrat prin anumiti "intermediari" si taxele le plateau ei acolo.