| Merx a întrebat:

Am inteles de la asociatiile agricole, daca iau o cantitate de grau/porumb sau bani trebuie sa platesc impozit pe ei la sectia finaciara.

Este adevarat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului fiscal se impoziteaza numai unele dintre veniturile obtinute din activitati agricole, citez:
"Definirea veniturilor din activităţi agricole
ART.71.Veniturile din activităţi agricole sunt venituri din următoarele activităţi:
a) cultivarea şi valorificarea florilor, legumelor şi zarzavaturilor, în sere şi solarii special destinate acestor scopuri şi/sau în sistem irigat;
b) cultivarea şi valorificarea arbuştilor, plantelor decorative şi ciupercilor;
c) exploatarea pepinierelor viticole şi pomicole şi altele asemenea.
d) valorificarea produselor agricole obţinute după recoltare, în stare naturală, de pe terenurile agricole proprietate privată sau luate în arendă, către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială sau către alte unităţi, pentru utilizare ca atare."
Cred ca venitul tau se incadreaza la ultima litera. Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

In mod normal, in momentul in care ai dat terenul in arenda ati incheiat un contract - tu cu asociatia agricola respectiva, in care se stipuleaza cat terene ai dat si ce sau cum si cat primesti in schimb de la ei. tot in acel contract ar trebui sa scrie si care este treaba cu impozitul - se poate opri la sursa, caz in care nu mai ai nimic de platit. daca in contract scrie ca platesti tu impozitul trebuie sa depui o declaratie pina pe 25 mai la anul in care sa scrii ce sau cat ai luat de la ei, aia iti calculeaza impozitul si ti-l comunica si apoi tu il platesti. daca ai luat produse statul calculeaza in functie de preturile stabilite de ei cati bani face cantitatea de boabe primita si la aia aplica impozitul de 16%. deci neaparat vezi contractul de clauze contine, presupun ca nu ti-a spus nimeni nimic atunci cand ai semnat. uite aici ce ti-am povestit, sa ai temei serios cand vorbesti cu cei de la asociatie http://www.finanteneamt.ro/......A_2012.htm

| mixxjim a răspuns:

P.s: daca nu ai niciun contract cu asociatia, nu stie nimeni ca ai dat, nu stie nimeni ca ai luat, si daca nu ai luat nici nu ai de datwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este adevarat. Se considera ca este un venit suplimentar.