| AndreiHello a întrebat:

Salut, in cazul in care nu castig nimic din actiunile la bursa, ba chiar raman pe minus este necesar sa le declar la fisc? Mulțumesc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La fisc nu se declara actiunile ci veniturile din actiuni. Daca n-ai venituri nu ai ce declara.

| GdX a răspuns:

La anaf declari decat profitul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, zau asa. Cand nu ai profit... ce sa declari? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se declara doar dupa ce le vinzi, si daca esti pe minus, nu platesti impozit acest an si in plus ti se scade in anii viitori impozitul in functie de pierderile de anul asta. daca nu vinzi actiunile ci doar le tii atunci nu declari.

| AndreiHello explică (pentru anonim_4396):

Dar este neaparat necesara declararea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiHello):

Daca le-ai vandut, da, e neaparat necesara, indiferent daca ai castigat sau pierdut bani, oricum ei vor afla deoarece brokerul e obligat sa le trimita si lor situatia cu ce ai vandut.

| AndreiHello explică (pentru anonim_4396):

Chiar daca am folosit platforma revolut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiHello):

Revolut de putin timp permite tranzactii pe bursa, practic eu sunt un fel de intermediar catre alt broker.
pentru actiuni din cate stiu da, tot trebuie sa le declari la anaf, nu stiu sigur daca si pentru crypto.