| Ancaancuta21 a întrebat:

Salut, in primul rand va multumesc ca ati intrat pentru a imi citi intrebarile. Precizez faptul ca doresc sa imi deschid un cont in valuta pe care sa depun(primesc) o suma 'maricica' de bani. Intrebarea este ce imi recomandati curent/ depozit/ de economii si la ce banca? Va rog sa raspundeti doar daca ati avut/ aveti cont sau informatii clare si actualizate( am cautat pe google si nu am gasit mare lucru, urmeaza sa merg la banci). Va multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a primi bani ai nevoie de cont curent si apoi poti sa infiintezi depozite.
Nu cunosc toate bancile dar intra pe finzoom.ro si acolo gasesti toate bancile si alegi o banca la care cheltuielile cu contul curent sunt mai mici si dobanda la depozite este mai mare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce inseamna "maricica" la tine? Nu de alta, dar pentru unii si o suta de euro e suma mare. In alta ordine de idei, MUSAI de evitat, hoti ordinari - BCR si BRD. Fara "dar," iti zic clar, m-am documentat destul pe tema asta avand firma si interesindu-ma o banca care sa nu imi puna bete in roate si sa nu ma jupoaie. De tinut banii in banca, nu iti recomand nici una. DObinzile sunt jalnice la toate. Ce poti face cu suma maricica - daca e ceea ce inteleg eu prin maricica, iei un apartament - sau mai multe - si il/le inchiriezi. Ai un profit anual de 6-10%, in 10-12 ani iti recuperezi investitia initiala si ramii cu apartamentul/apartamentele. Daca maricica asta e mai mica, poti sa iei aur/bijuterii sau - as merge pe ideea asta - pamint. Chiar si o gradina de 2-300 mp e mult mai utila decat sa tii banii in banca. Cel mai bine faci transferul prin Western Union si valorifici banii aia cit mai repede ulterior. Nu te lega la cap inutil cu bancile. Daca vrei sa apelezi totusi la o banca, mergi pe ING. Au conturi cu zero absolut comisioane de intretinere atita vreme cit ai transferuri de minim 700 RON lunar.

| cristimihailov a răspuns:

Bitcoin?
Da o privire.

| tintareco a răspuns:

Depozit la BRD.

| Ancaancuta21 explică (pentru tintareco):

M-ai lamurit... spune de ce, avantaje/ dezavantaje. Multumesc de raspuns dar detaliaza