| danyyy_9054 a întrebat:

Intrebarile mele sunt urmatoarele :am fost contactat de o agentie de recrutare pentru plecari in Anglia nu mi-au cerut nici un ban(deocamdata happy ) mi-au spus sa am la mine 200-250 lire si sa imi platesc biletul de avion dintre care imi deconteaza 50% si imi dau pentru primele 2 saptamani 15 lire pe zi bani de buzunar in afara ce; or pe care i castg pe zi muncind.care cum imi pot da seama totusi daca e teapa? si ce trebuie sa contina contractul de munca ca sa fie un contract adevarat? si dupa cat timp se obtine yelow card? va multumesc anticipat sau ce firma serioasa stiti de recrutrari? sau as vrea sa vb chiar cu cineva de acolo...

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija in ce te bagi incearca sa contactezi, persoane care au lucrat cu acea firma si dupa aia cand esti, absolut sigur ca este o firma de incredere acceptale propunera, daca nu nu o si daca ti se promite mara cu sarea renunta ce suna, bine nu e adevarat ai grija bafta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai stiu multe fiindca acum foarte mult timp mama mea a avut o firma de recrutari. Dar stiu asta: la firma mamei mele de exemplu, se platea doar un singur comision la inceput si nu mai aveau nici-o treaba cu oamenii dupa aceea. Si multi s-au dus in Asia. < asta a fost asa
Zici ca iti vor da ei bani de buzunar... dar am impresia ca va trebui sa ii dai inapoi (mai mult chiar) cand iti iei malaiul big grin sunt o groaza de smecherii si chiar prin legalitate le pot face tongue mereu sa fii atent la detalii si ce semneziwinking si cu yellow card, depinde de firma; trebuia sa discuti cu ei despre asta, unele iti aranjeaza totul (cazare, munca, acte) altele nu. Oricum multa bafta happy

| AndyDeiu a răspuns:

Pai evident asa nu pare a fi ceva minciuna dar depinde de cum au vorbit respectivii.Scrie pe google [NumeleFirmei.srl]si vezi acolo de cand e firma in functie angajati cati au si etc. Daca iti cer o suma destul de mare e deja o problema.

| eDDy a răspuns:

NIMENI nu te suna sa-ti dea bani sau loc de munca. Ma rog asta nu in Romania!

| enecosmin a răspuns:

Stii care e faza ca un prieten a patit-o la fel dar cu Italia de duce acolo iti da de munca dar or sa vina in fiecare luna sa iti mai ceara tot felul de comisioane