| damanda1 a întrebat:

am sunat de curand la o agentie de recrutare pentru munca uk dupa interviul telefonic in care am trecut testul de engleza mi sa cerut 140 lire pentru transport 100 lire semnarea contractului si 350 de lire chiria, (transportul il voi plati chiar soferului in ziua plecarii iar restul in Anglia la semnarea contractului)
Ce parere aveti despre costuri?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai verificat firma sau, cel putin, ai scotocit internetul cautand-o in categoria firmelor tepare?
Pentru serviciile de selectie si recrutare pe care le ofera partenerului strain, firmele romanesti serioase sunt platite de catre acesta cu un comision---nicidecum nu-l pun la plata pe cel care l-a selectat in vederea angajarii!
Daca nu stii, suma corespunzatoare chiriei se plateste direct angajatorului in cazul in care acesta ofera cazar.Firma romaneasca n-are nimic a face cu chiria decat daca ea insasi ti-ar plati-o!
In ceea ce priveste suma de 100 lire pentru semnarea contractului, cred ca firma romaneasca 'mulge "de doua ori: odata de la partenerul strain si inca odata de la potentialul angajat.

| pufulescu a răspuns:

Transportul nu stiu cat ar costa, nu am legaturi cu Anglia, dar mi se pare ok 180 de euro. Pentru comision raspunsul ESTE NU, NU ACCEPTA! Spune-le sa iti retina comisionul din primul salariu, din moment ce te-au trecut de interviu este logic ca vei lucra cel putin o luna.
Chiria e enorma, sper ca ai salariul cel putin 1000 de lire in mana sau daca nu... vei fi singur in camera si cu toate conditiile posibile asigurate!

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu):

Chiria enorma? 350 lire e parfum pentru UK, daca e intru oras mare e chiar pomana