| Anonim31189 a întrebat:

Salut,ma numesc Andrei, am 17 ani si am un vis maret! Sa vizitez Japonia.
Ma fascinat aceasta tara cu cultura si obiceiurile lor.
Mi-am dezvoltat acest vis vizionand saptamanal Anime-uri,unele geniale altele extrem de geniale. Apoi am inceput sa ma uit la videoclipuri pe Youtube cu strazile din Tokyo,parcuri,temple, in fine.
Dar acum m-am decis si vreau sa merg in Japonia.
Problema sunt banii. sad
Bine, stiu ca un trip pana acolo cu avionul este aproximativ 800-1000 euro (doar dus), dar planuiesc sa strang cativa ani bani.
Voi ce parere aveti? A fost vreunul dintre voi in Japonia? sau a calatorit in alta tara distanta echivalent cu Japonia?

2 răspunsuri:
| Elena97M a răspuns:

Hey,
Sunt in aceeasi situatie ca tine doar ca visul meu este sa vizitez Grecia. Oh multi o sa spuneti ca ati fost acolo de zeci de ori, ca nu e departe si nici nu iti trebuie multi bani. Nu e asa, putinii bani pe care ii avem ii consumam in alte parti deci nu o sa am posibilitatea sa plec din tara prea curand. Eu mi-am propus sa vizitez Grecia in cativa ani, cand o sa am banii mei proprii, acum am doar 16 ani.
Da, pare penibil ce spun, Grecia nici nu se compara cu Japonia din multe puncte de vedere! Dar eu am inceput sa invat limba cu speranta de a ma intelege cu oamenii de acolo, cand o sa ma duc. Pur si simplu ador tara asta; muzica lor e impresionanta. Aproape imi vine sa plang cand o ascult si imi imaginez ca odata o sa fiu acolo. Simt ca totul ma leaga de locul ala, pana si numele meu parca imi este predestinat, Elena fiind un nume grecesc... Nu pare prea interesant locul pentru unii, insa pentru mine pana si numele tarii imi da fiori. E un loc minunat, o sa ajung acolo si nu o sa mai vreau sa plec.
E greu si cu visele astea, mai ales ca eu mi-am propus sa invat limba iar tu... distanta e mare insa iti spun sa nu te grabesti happy Cand o sa ajungi acolo, locul o sa ti se para mai minunat daca o sa ai in spate ani in care ai sperat...
Iti urez succes si imi pare rau daca comparatia dintre cele doua tari nu e tocmai cea mai buna.

| Anonim31189 explică (pentru Elena97M):

Hey Hey! Mersi pentru raspuns, ba chiar e unul foarte bun.
Da, intr-adevar e greu cu visele astea, dar n-ai ce sa faci.
Iti urez mult succes! Let the dreams come true.