| anonim_4396 a întrebat:

Salut. O sa ma mut in Spania. O sa realizez in anul nou venituri din bursa+forex+cripto. Si cred ca in mijlocul anului o sa ma mut de tot in Spania. Acum eu unde o sa declar veniturile pe care le-am facut? İn Spania sau pot si in Ro? Si daca pot in Ro, pot sa vb cu o contabila sa-mi depuna declaratia ea? Sau cred ca se poate si pe net. Si daca vreau sa depun in Spania veniturile, trebuie sa imi iau TİN de la ei?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești în Spania și muncești acolo ești încă cetățean român. Dacă respecți legea română, ești obligat să declari veniturile și să plătești impozitul în România, oriunde te afli în lume. Dacă ești rezident acolo, situația se schimbă.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mie imi convine sa platesc in Romania ca e mai mic impozitul pe venit happy eu nu vorbeam de munca in Spania, ci veniturile din brokeri dar cred ca aveti dreptate pana devin rezident cred ca tot in Ro platesc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți recomand Portugalia. Este totul mult mai ieftin, expats friendly.