| numesiprenume0 a întrebat:

Salut! Pe XTB poti cumpara actiuni fractionare?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Prin Revolut poți.

| carevaescu a răspuns:

Nu cumperi actiuni. Cumperi contracte asupra actiunilor. Se numesc CFD (contract for difference). Aceste contracte au termen de expirare (nu vei detine actiuni). Logica este ca iti asumi responsabilitatea diferentei intre vanzare si cumparare. Daca e in plus, castigi, daca e in minus, pierzi. Dar nu vinzi actiuni, nici nu le detii. Tranzactionezi contracte.

Un raspuns la obiect. Nu se cumpără (de obicei) actiuni, forex, crypto, etc, fractionar. Exista pentru fiecare instrument (adica contract) un quantum minim.

De obicei platformele de trading au si un mod "demo" in care simulezi tranzactiile, cu bani imaginari. E un instrument bun sa verifici informatiile pe care le ai, sa inveti strategii de investitie, etc.

Dpdv moral însă, e echivalent cu pacanelele. In general cam 80% din "jucatori" pierd bani reali. Dar toate aceste activități nu produc nimic util in sine. E un joc sofisticar de noroc.

| BeingSelfless a răspuns:

Nu poți să le cumperi în mod fracționat, fiecare cantitate trebuie să fie de minim 1, prețul întreg pentru acel 1, sau cantitatea minimă de gramaj pe care o percep asupra mărfurilor.