| Lester23 a întrebat:

Salut
poti sa lucrezi la food delivery (glovo, tazz, bolt) fara carte de munca?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Ar fi nelegal. Mai tarziu te va afecta munca la negru.

| Lester23 explică (pentru darrio2007):

Nu conteaza daca m-ar afecta sau nu, eu am vrut un raspuns. Nelegal, stim si noi

| darrio2007 a răspuns (pentru Lester23):

Nu te afecteaza acum. Mai tarziu imi vei da dreptate.

| nyoentox2002 a răspuns (pentru darrio2007):

Cu ce? că nu mai ai o rahata de pensie după care muncești 40 ani și iei 1000 lei, sau chiar nu mai apuci pensia?
Și că sa mai știi o chestie 10% e profitul statului, adică din aia 10% nu beneficiezi de nimic!
Și restul sunt 10% sănătate(de ce ar trebuie sa fie procentuală, daca faci mai multi bani și cotizezi mai mult la sănătate ai condiții mai bune sau ce?
Eu cat am platit carte de munca nu am avut nevoie niciodată de servicii medicale

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca îți faci PFA sau SRL

| UserRo10 a răspuns:

Nu poti. Oricum poti sa te angajezi pe 2 sau 4 ore pe zi. Nimeni nu contorizeaza cat muncesti.

| Lester23 explică (pentru UserRo10):

E vorba de cat platesti contractul de munca, nu de cat muncesti.

| Num?numescBrBr a răspuns:

De obicei, companiile de livrare de mâncare (cum ar fi Glovo, Tazz sau Bolt) angajează oameni pe baza unui contract de muncă sau a unui acord de colaborare în care sunt specificate responsabilitățile, beneficiile și salariul sau comisionul?

| Xena20 a răspuns:

Doar daca ai firma sau pfa