| Robo2 a întrebat:

Trebuie sa platesti carte de munca ca curier la Glovo, Bolt or Tazz?

Răspuns Câştigător
| Ionixionut a răspuns:

Răspunsul pe scurt: Nu.
Explicația: Eu lucrez ca PFA (Persoană Fizică Autorizată) și nu plătesc carte de muncă, ci doar impozitul anual de 10% din tot ce câștig.

Dacă vrei să nu plătești în plus acei bani și să stai fără asigurare și pensie îți poți crea un Pfa și optezi să nu plătești dar să te menți sub plafonul de ~30.000 lei.

Pe de altă parte dacă nu vrei sau nu poți să îți faci Pfa, din păcate ești obligat să plătești cartea de muncă și toate taxele la angajatorul respectiv.

| Gabialexa7 a răspuns (pentru Ionixionut):

Și cum pot crea un pfa

2 răspunsuri:
| nukeyly a răspuns:

Tu ce crezi. Daca pui pe unu sa-ti mature curtea si apar desteptiii de la inspectia muncii te pot amenda pentru ca ai 1 angajat la negru. Foile sau pe net, se fac cu 1 zi inainte sa-l pui la maturat din cate stiu.

Avon avea agenti de teren sute, poate mii in Romania care e vindeau produsele din reviste, dupa ani inspectia muncii le-a batut la usa si i-au amendat cu ceva suma obscena ca aveau multi angajati la negru.
Plus ca legea din cate stiu se poate lua si de angajator si de angajat care stia ca lucra la negru si nu are carte de munca.