| Alin15022000 a întrebat:

Salut prieteni

Aveti idee cam cat costa un strung,masina de frezat Bokü? Este ceva standard, și am unul de vanzare dar nu stiu la ce pret circula. Pe internet nu prea Gasesc asa ca ma gândeam ca ma puteti ajuta voi

Dau funda

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Te poti ghida dupa dimensiuni.
La strung conteaza distanta intre varfuri,cilindrul maxim care se poate prelucra, puterea motorului, ce accesorii are in dotare si starea ghidajelor in apropierea universalului.
La freza conteaza dimensiunile x si y care se pot face cu masa mobila, puterea motorului, accesorii tip con de prindere iso 40 etc, daca se inclina capul si in cate directii, grad de uzura.
Un strung fara uzura poate sa valoreze si de 3 ori mai mult fata de unul care are uzura la ghidaje.
Costa mult sa refaci ghidajele.