| CassiusAlexander a întrebat:

Salut. Să zicem că am un spațiu închiriat și niște obiecte pe care am de gând să le pun spre vânzare, construind o afacere. Desigur, cu firmă și tot ce trebuie. Cum procedez cu evidența mărfii? Să zicem că o parte din lucruri le am deja, primite, cumpărate din târguri, colecționate de mult, altele vin din donații, moșteniri. Magazinul fiind am putea spune de tip Second Hand, obiecte de colecție.
Ei bine, eu trebuie să fac dovada originii mărfii pe care o vând? Și valoarea pe care au avut-o? Dar ce fac dacă nu am practic aceste informații?
Mă refer din punct de vedere legal dacă e necesar acest lucru.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acele lucruri le poti vinde doar in particular. Lucruri luate fara facturi pot sa te incurce rau de tot la un eventual control. Deci: ce intra in magazin trebuie sa aiba factura.

| sierra1 a răspuns:

"ă zicem că o parte din lucruri le am deja, primite, cumpărate din târguri, colecționate de mult, altele vin din donații, moșteniri"

alea le vinzi ca p.f. pe olx de ex. Pentru celelalte o să ai factură pentru achiziție, inregistrare in contabilitate și o să eliberezi chitanță la vânzare

| Aurora99 a răspuns:

Olx. asta fac si eu. sau iti faci pagina de insta de vechituri, haine, ce ai tu de dat, dar iti trebuie cam un an sa te faci popular si sa ai clienti. olx si Facebook marketplace merg mai repede