| electrovlad a întrebat:

Se poate cultiva Bambusul, ca lemn de export imobiliar?
Vreau sa-mi dezvolt o afacere. Am in cap niste idei. Am inteles ca acesta creste cate 1 metru pe zi.

Cine imi poate da detalii?

3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Bambusul nu e lemn(copac), e o iarba, deci cred ca are un regim special. Creste 1 metru pe zi in perioada de inmugurire ce se intampla o data la 7 ani. Trebuie sa te interesezi foarte bine despre posibilitatie de import de lastari, probabil din China, daca ei exporta asa ceva, iar apoi dat fiindca aceasta planta nu este nativa in Europa, trebuie sa te interesezi daca nu cumva este interzisa la cultivare. Asta din punct de vedere al aspectelor de legalitate si mediu, atentie ca aspectele de mediu sunt foarte serioase si pot sa-ti anihileze intreaga afacere. Acum bambusul se foloseste ca lemn pentru constructii, in tarile in care se gaseste din belsug si e in general un material ieftin, dar nu pentru ca creste repede ci pentru ca creste spontan, nu trebuie cultivat si deci costurile cu producerea lui se rezuma la recoltare. Analog ar fi stuful care creste in delta la noi si care este folosit in acea zona la acoperisuri.

| Uir_Aearphen_1984 a răspuns:

Bambusul este o planta care are nevoie de conditii speciale de crestere, in primul rand. Faptul ca vrei sa exporti ca si lemn, inseamna ca iti trebuie nu mii, si sute de mii de bambusi, crescuti in sere, reproducand conditiile din mediul natural. Nu te gandi la bambus ca la planta decorativa pe care o cumperi din Ikea la 10 lei. Bambusul creste 1 m pe zi in mediul natural, nu intr-un mediu artificial, intr-un alt climat (Romania).

| Adina_Deedee_1993 a răspuns:

Bambusul are capacități imense de creștere. Are cea mai rapidă creștere din lume, poate crește până la 40 de centimetri într-o singură zi! Oricât de ciudat ar părea, acesta este un fapt real.

La ce se poate folosii:

Bambusul este folosit pentru construirea de drumuri. Au fost construite poduri in China, capabile sa suporte camioane de pana la 16 tone
Bambusul este folosit pentru scopuri medicinale. Rădăcini și frunze se folosesc pentru tratarea bolilor venerice și a cancerului. Potrivit rapoartelor într-un sat mic din Indonezia, apa de la culm (ramurile laterale), este utilizata pentru a trata boli ale oaselor, avand un efect miraculos
Bambusul este folosit pentru a imbunatati fertilitatea la vaci.
Bambusul este folosit pentru a construi case și școli. Potrivit UNESCO, 70 de hectare de bambus produc suficient de material pentru a construi 1000 de case. Astăzi, peste un miliard deoameni din lume trăiesc în case de bambus.
Bambusul este folosit pentru a face accesorii. Bambusul este, folosit pentru a face coliere, brățări, cercei, și alte tipuri de bijuterii.
Bambusul este folosit pentru hrana oamenilor și a animalelor. Muguri de bambus sunt utilizate în principal în preparate alimentare din Asia. Frunze de bambus și muguri sunt, sunt consumate de panda și elefanți.
Bambusul este folosit pentru schele - in constructii. Bambuseste adesea folosit pentru schele, deoarece se dovedeștea fi oresursă eco-friendly șieficienta ca si costuri. În Hong Kong, schelele de bambus sunt de preferat in detrimentul schelelor metalice, datorita disponibilității sale și pentru că este mai ieftin.
Bambusul este folosit pentru a face mobilier.
Bambusul este folosit pentru a face covoare.
Bambusul este folosit pentru a face scutece. Potrivitoamenilor de științăjaponezi, pânză de bambus poate reține calitatea sa antibacteriana, chiar și după 50 de spălări.
Bambusul este folosit pentru a face jucării.
Bambusul este folosit pentru a face ustensile durabile. Cești și farfurioare, linguri, polonice, toate pot fi făcute din bambus.
Bambusul este folosit pentru a face bere!
Bambusul este folosit pentru a face instrumente muzicale. Fluiere, tobe, chiar si saxofoane
Axeazate pe un anumit domeniu cautati colaboratori, cui sa ii vinzi produsul, degeaba iti faci plantatie daca nu ai cui vinde, si ramai cu marfa in depozit.Documenteaza-te cum sta piata, cine ar putea fi potentialii clienti etc. sunt multe succes sa ai