| ElSueno a întrebat:

Stie cineva daca-mi pot face un card prepaid reincarcabil la banca daca sunt minor? Am citit ca nu ti se deschide cont iar cardul se emite pe loc, dar nu scrie niciunde ceva de varsta.

8 răspunsuri:
| Daniel323 a răspuns:

Daca ai 14 ani poti face card la Transilvania.

| ElSueno explică (pentru Daniel323):

Cum se numeste? Ca eu nu gasesc nimic la BT

| Daniel323 a răspuns:

Trebuie sa te duci la o sucursala insotit de un parinte
Este un card visa normal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cardul se poate frace doar in prezenta unui parinte sau tutore legal pana la 18 ani. Oricum nu se poate face altfel de card decat prepaid (denumirea nu se foloseste la banci. Acolo se foloseste card de credit, card de debit) pentru ca nu ai venituri slariale.

| popM188 a răspuns:

Care este varsta minima pentru a beneficia de un card de debit?
Autor: Echipa Banca Transilvania
Varsta minima pentru obtinerea unui card de debit este de 14 ani. Daca nu ai peste 18 ani, pentru emiterea unui astfel de card trebuie sa vii in oricare dintre sucursalele noastre impreuna cu unul dintre parinti sau cu tutorele legal. Nu uita sa ai la tine actul de identitate.

uite aici si linkul
https://intreb.bancatransilvania.ro/......-de-debit/

| ElSueno explică (pentru Salontanul):

Pentru card de debit / credit nu trebuie sa-ti deschida cont la banca? La BRD zice ca nu ti se deschide cont in banca si cardul se emite pe loc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ElSueno):

Nu exista asa ceva! Contul se deschide intai si cardul este atasat contului. Card fara cont nu este decat cel pentru cadouri (Gift Card). Adica te duci si dai (sa zicem 100 lei), il iei si-l faci cuiva cadou. Sumele sunt intre 50 si 1.000 lei. Nefiind nominale s-ar putea ca alea sa le poata lua si minorii. In mod normal angajatii bancii n-au voie sa vanda asa ceva minorilor, dar cine-i verifica?

| ElSueno explică (pentru Salontanul):

Nu stiu man, eu am citit aici https://www.brd.ro/......incarcabil