| anonim_4396 a întrebat:

Sunt și eu interesat să aflu ce-i împiedică pe cei care vând la suprapreț măști de protecție, gel antibacterian, să emită factură fiscală? De exemplu: Eu accesez site-ul OLX pentru a cumpăra o cutie de măști de la un bișnițar care nu are firmă dar el pretinde că are firmă și emite factură. Eu fiind persoană juridică care într-adevăr am firmă (în viața reală nu am firmă, dar vreau să aflu în scop informativ), cumpăr măștile pentru a le da angajaților mei. Din câte știu eu, toate achizițiile făcute pe numele firmei, trebuie trecute (cred) în contabilitate. Întrebarea mea este: Faptul că acel bișnițar nu are firmă doar pretinzând că are și emite o factură falsă, îmi poate dăuna firmei mele? Cum îmi pot da seama că acea factură este falsă? Adică celui ce emite o factură falsă îi este foarte ușor să ia niște date ale altor firme de pe net.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa ii împiedice decat faptul ca nu ai firme si fac bișnița la negru

| Lioana a răspuns:

Din cate povestesti tu, nu-i împiedică nimic sa dea factura.