| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Știe cineva un IFN (instituție financiară nebancară) care să acorde credite ipotecare sau cu garanție auto, care pot fi restituite în rate, și care acordă banii în aceeași zi? Preferabil cu sedii în Oradea/Cluj...

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar bancile ofera astfel de credite... si in niciun caz in acceasi zi. Ce cauti tu se numesc camatari

| Clujean25 a răspuns (pentru suntserios):

Există instituții financiare nebancare, gen provident, etc. care oferă astfel de credite cu garanții ipotecare. Voiam să știu dacă cineva știe concret despre una sau alta. Nu să-ți dai cu părerea aiurea în tramvai dacă nu ești în cunoștință de cauză!

| suntserios a răspuns (pentru Clujean25):

Institutiile astea acorda doar credite de nevoi personale pana la niste sume modice gen 5000 lei, in niciun caz credidet ipotecare care implica un credit in vederea constructiei sau cumpararii unei case.

Si ar trebui sa ai putina minte sa garantezi cu casa pentru o institurie precum provident unde dobanzile sunt enorme.

| Clujean25 a răspuns (pentru suntserios):

Nu vreau să construiesc sau să cumpăr o casă ci să garantez cu ea. Am nevoie de aprox 4000 lei, pe care-i dau înapoi într-o lună.

| suntserios a răspuns (pentru Clujean25):

Pai atunci zi ca vrei credit de nevoie personale. Creditul ipotecar inseamna altceva.