| ganjafarmer1911 a întrebat:

am gasit niste siteuri din china cu produse foarte ieftine, orice de la beculete pana la piese de masini cu transport gratuit ba chiar specifica,, free shiping to romaia,, as vrea sa imi cumpar niste chestii de la ei dar sunt cam sceptic in legatura cu transportul pntr ca am citit mai multe pareri si unii spun ca produsele nu sunt de calitate, unii spun ca lea trimis altceva in loc de produsul comandat dar am gasit si pareri bune. astea fiind spuse vreau sa imi spuna si mie detaliat cineva care a cumparat de pe site de agest gen cum e cu transportu, calitatea si pretul. as prefera sa imi dati add la acest id ganja. farmer1911 daca vreti sa discutam mai multe despre site www.dhgate.com sau www.dealextreme.com

3 răspunsuri:
| DinGri77 a răspuns:

Mie unul, nu mi se par ieftine deloc...

| bushyalex a răspuns:

Ai putea face o caomanda mica sa te lamuresti.

| SRDC a răspuns:

Eu unul am vreo 2 ani de cand tot fac comenzi pe China, am economisit o gramada de bani, o singura data am avut o problema a lipsit unul din articole dintr-un colet dar mi-au restituit banii integral pe loc. Media timpului de livrare este 30 zile cu exceptia sarbatorilor chinezesti. Preturile sunt de 3 ori mai mici decat in Romania si marfa este exact aceeasi, romanu patron tot din china aduce. Pricipiul de baza: pretul spune calitatea. Vrei tableta de 10 euro cu siguranta o gasesti, dar e calitate de 10 euro. Gasesti tableta si la 200 euro, dar s-ar putea sa bata la curutz iPad-ul. Nu platesti absolut nimic in plus daca nu depasesti suma de 150 dolari, daca o depasesti platesti la ridicarea coletului TVA-ul si taxe vamale, tva-ul e 24% iar taxele vamale difera de la produs la produs media este de 30%, pentru electronice in afara de baterii este cam de 50%, dar nu e o regula. Si sa iti mai spun ceva, depinde si de cum te pui cu vamesul, daca esti amabil si dragut ai va veni greu sa faca o gramada de acte ca sa iti ia tie taxe vamale, daca esti afurisit si vrei sa ai demonstrezi ca tu esti cel mai inteligent din incapere ai sa platesti taxe vamale si tva de la primul dolar si crede-ma ca legea ai permite, asa ca fii o persoana draguta si daca stii ca ai valoare mare in colet fa si tu o cinte vamesului cu o pizza si toata lumea e fericita.