| bogdy20000 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au mai comandat de pe site-ul celor de la nike. Produsul in valoare de 590 de lei iar transportul fiind 40, imi arata un total de 630 de lei, dar intre pretul produsului si pretul de transport mai am si "estimated tax 95 lei". Ce ar trebui sa insemne asta daca la total apare doar 630?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la urma, ce ai primit tu in acel email, este doar o estimare, nu o calculatie exacta a taxelor.
Eu spun sa nu te mai stresezi acum, mai bine astepti venirea pachetului, si daca este cazul de taxe, vei primii aviz postal sa mergi la vama sa platesti si sa-ti ridici pachetul.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Estimed tax 95 lei" poate inseamna taxele vamale, care le ai de platit la vama, peste cei 630 care ii platesti pentru produse si transport.

| Violleta2022 a răspuns:

@DolphSky:

Nu are de ce sa faca reclamatie nicaieri, fiindca legea este lege pentru toata lumea.
Toti platim taxe vamale cand produsele vin din strainatate si depasesc o anumita bariera valorica, care atrage taxe vamale.
Daca nu cunsoti legea, te rog sa taci si nu instigi la reclamatie sau revolta.

| bogdy20000 explică (pentru Violleta2022):

Sa fim seriosi...am mai comandat din străinătate de o gramada de ori din tari ca si Italia, Anglia, Suedia, Spania si niciodata nu am avut de platit asa mult, maxim 10-15€ transportul, iar eu am comandat de pe nike EU, ca din cate stiu nu poti comanda in România din America.

| Violleta2022 a răspuns (pentru bogdy20000):

Cand comanzi de cativa lei, nu exista taxe vamale.
Taxele vamale se aplica la sumele care depasesc $100
Daca convertesti suma de 640 lei in dolari, atunci vei vedea este $155, care este mai mare de limita de $100, deci este purtatoare de taxe vamale.

| bogdy20000 explică (pentru Violleta2022):

Nu am comandat de cativa lei laughing ca nu avea sens sa platesc 10-15€ pentru "cativa lei". Am comandat exact ceea ce am comandat si acum, si in mare parte adidas/ghete de fotbal toate peste 100$ si doar la ei am patit, sunt curios cand vor ajunge daca imi va cere ceva in plus pentru ca de platit am platit cu cardul 630.

| bogdy20000 explică (pentru Violleta2022):

Dar se pare ca cei de la nike mi-au dat teapa pentru ca dupa 4 zile m-au anunțat ca ei de fapt nu mai aveau stoc pentru ghetele acelea chiar daca pe site erau valabile

| Violleta2022 a răspuns (pentru bogdy20000):

Pana la urma, ce ai primit tu in acel email, este doar o estimare, nu o calculatie exacta a taxelor.
Eu spun sa nu te mai stresezi acum, mai bine astepti venirea pachetului, si daca este cazul de taxe, vei primii aviz postal sa mergi la vama sa platesti si sa-ti ridici pachetul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca cumperi din afara UE trebuie sa platesti taxe vamale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este revoltator, oamenii astia rai au tupeul sa iti ceara taxe vamele de 95 lei! Fa reclamatie la ANPC!