| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am o intrebare ceva cam prosteasca dar...am auzit de un browser criptotab de mining bitcoin in cloud (ideea ii ca se mineaza atat de incet incat nu ti-ar acoperi nici a miia parte din factura de curent pe luna aia. Nu consuma dar nici nu mineaza mult intr-o zi am minat 0. 0000002 btc). Si am inteles ca sunt fel de fel de metode legale de a da hack la acest browser. Vreau sa stiu de la cineva care stie despre acest browser daca ar fi legal intr-adevar si cum se poate face rost daca e legal de un script? (intreb doar din pura curiozitate asta pentru ca am vazut zeci de clipuri din astea pe Youtube cu multi care arata cum dau si windraw. Dat dat cred ca se poate intrebarea e daca e legal sau nu. Niciodata nu as face asa ceva daca as sti ca nu e egal doar intreb)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Insusi criptomonedele nu sunt legalizate, doar tolerate.
Daca ar exista asemenea script-uri, atunci deja toata lumea ar fi milionar in Bitcoin. happy

Pentru a "mina" criptomonede trebuie sa folosesti calculatoare foarte puternice - si implicit foarte scumpe.
Altfel nu castigi nici atat, cat te costa curentul consumat.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Bula):

Browserul e 100% legit si chiar merge ca am incercat si eu da doar 2 satoshi +/-. Dar sunt si pe google daca dai zeci de scripturi vvechi ( da aparent scripturile alea is cam de unica folosinta pana se prinde sistemul si pune protectie suplimentara alea ce is pe net is de ani trecuti mult mai vechi ). Dar sunt persoane care cer si cateva sute de dolari ( bine alea clar is tepe )

| Razvan1000 a răspuns (pentru Bula):

Totusi personal nu pot ignora faptul ca sunt o gramada de clipuri pe yt in care se explica clar in engleza ce trebuie sa faci. Scripturile alea in html sunt de unica folosinta si nu merg de 2 ori dupa cum spun ei. Multi zic ca vand cu 500$ scriptul ( bine aia ii clar teapa 100% ).

| Bula a răspuns (pentru Razvan1000):

Eu am studiat problema. cu 3-4 ani in urma mai puteai mina si cu un calculator personal, la limita de castig (daca ai scazut din castigul de bitcoin costul curentului si a calculatorului).
Sistemul insa e de asa natura incat ai nevoie de tot mai multe calcule si tot mai complexe. Insa, acest lucru deja a dus cheltuielile (calculator+curent) la necesitatea unei investitii de peste 10 mii euro. Cu cat ai un calculator mai puternic, cu atat este mai scump, dar si castigul este mai mare. Unii folosesc deja sisteme de servere de sute de mii de dolari, pentru minat.

| NicolaeP a răspuns:

Ai grija cu astfel de programe de minat. Tu nu vei câștiga nimic doar vei pierde. Consumul de energie este mult mai mare decât câștigul tău, dar cei care au făcut programul vor face mai mult decât tine pe curentul tău (banii tai) ca să nu mai zic ca îți pot instala și altceva prin PC. Dacă vrei sa minezi si sa ai și profit cumpara un rtx 3080 și poți face un profit de 7-8$ pe zi

| Razvan1000 a răspuns (pentru NicolaeP):

Pai si crezi ca ar fi mai util sa minez ethereum sau alta moneda? Bitocin consuma mult curent dar poate is care nu consuma asa mult cum ar fi helium