| LaviniuA a întrebat:

Întrebare despre mining de crypto:
Un rig de $500 cât crypto mineaza intr-o zi și cât curent consuma?
Mersi

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Minatul nu mai e de ani de zile profitabil. Și când era profitabil clar nu era profitabil cu rig uri de 500euro.

| Tudy000 a răspuns:

Mai bine bagi banii aia intr-un crypto si astepti sa creasca decat sa mai minezi in ziua de azi, pentru ca de crescut o sa creasca, o sa-si revina.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Rig-urile de minat crypto sunt foarte scumpe și costisitoare și consumă foarte multă energie electrică. Cu 2500 de lei nu faci nicio treabă. Este foarte constisitor echipamentul și minat-ul de crypto în general în ziua de azi. Părerea mea este că dacă nu ai câteva ZECI de mii de euro de investit în echipament, nu faci nicio treabă.

| LaviniuA explică (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Hmm nu prea îmi place ce zici.
Dacă as investi 1k totusi cam ce profit ar fi pe zi?

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru LaviniuA):

Eu am încercat să minez BTC cu PC-ul meu personal, în urmă cu câteva luni, din curiozitate. PC-ul meu costă aproximativ 1000 de eur plus minus. Are o configurație decentă, dar nu este făcut pentru minat de crypto. Cum am spus am făcut asta din curiozitate. Suma de BTC pe care o faci într-o zi (24 ore), cu așa un "rig" este neglijabilă, dar atât de neglijabilă că tinde spre zero. Iar PC-ul îți consumă curent. BTC-ul minat într-o zi întreagă, cu un astfel de sistem nu are o valoare mai mare de 10-20 de BANI, adică nici măcar un leu.