| alexandru5000 a întrebat:

Am o intrebare:exista o firma de constructii care sa fie intermediara(adica clientul plateste o suma pentru construirea unei case si firma plateste alta firma sa construiasca )? Multumesc!

3 răspunsuri:
| ginoxxx a răspuns:

Bineinteles, se numeste subcontractare. de exemplu erbasu sa ia o lucrare si el poate sa dea la gigi srl lucrarea sau parti din lucrare.

| alexandru5000 explică (pentru ginoxxx):

Si ce profit ar avea?

| dorulacatus a răspuns:

De fapt se numeste subantrepriza. Antreprenorul principal castiga ceva si la manopera subantreprizei dar, mai mult castiga din materiale, utilaje, etc.