| CristiEND a întrebat:

am primit un lant de la o ruda si este auriu, dar nu are nici o stanta sa dovedeasca ca este aur, dar pe el e scris : JH, este sau nu aur?

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Sau du-te cu el la amanet. Stiu aia sa depisteze daca este sau nu aur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,este placat sau suflat cu aur.Dar cel mai sigur, mergi la o bijuterie si iti vor spune.Mult noroc.

| Kriss96 a răspuns:

E simplu. Are marcaj, e de aur. Nu are, nu e. JH nu e marcaj. Marcajul e cu cifre. De exemplu 18. Inseamna 18 karate.

| ConstantinCornel a răspuns (pentru Kriss96):

Nu e adevărat!

| Kriss96 a răspuns (pentru ConstantinCornel):

Du-te ma taranule..Sti tu mai bine..Eu vorbesc in cunostinta de cauza, ca am bijuterii din aur. Specialistii se uita la marcaj. Asta este primul lucru la care se uita.
Citez: "Obiectul este considerat autentic atunci cand exista pe el marcaj si acesta este descriptibil"
Citez iar: "Prin marcarea obiectelor se certifica provenienta acestora si totodata se garanteaza calitatea lor"
http://www.metalepretioase.ro/marcarea_metalelor_pretioase.html
Poftim si site-ul. Sa afli si tu cum fac specialistii.

| CristiEND explică (pentru Kriss96):

Inteleg Kriss, am mai dus la amanet aur, dar odata am dus un lantuc si niste cercei, iar lantul nu avea marcaj si era de aur...

| Kriss96 a răspuns (pentru CristiEND):

N-are cum. Cum sa nu puna marcajul? Pai clientul cand cumpara si nu vede marcajul iti dai seama ca da in judecata firma respectiva? Marcajul poate fi vazut de om. E o garantie. Dar am avut si eu un pandantiv din aur si nu i-am gasit marcajul. Era cumva mai ascuns. Mi-a luat mult timp + o lupa si in final l-am gasit. Dar as fi putut jura ca nu-i de aur pandantivul ala. Si totusi am gasit marcajul. Ce ai dus tu la amanet sigur avea marcaj.

| CristiEND explică (pentru Kriss96):

Cine stie, mersi mult oricum pentru raspunsuri tongue

| ConstantinCornel a răspuns:

Freacăl de dinți și dacă este așa fin e fals, iar dacă e rugos, e aur. Și poată si srie și ce vrei tu, că oricum nu ști dacă e aur. Decăt dacă incerci metoda. Așa practică și specialiștii. Funda?

| Radu_Neculae_1986 a răspuns:

Jh