| Mih_Mihai_2000 a întrebat:

Am și eu o întrebare.
Deci eu am fost crescut de bunici de când eram mic...
Tata a plecat în Italia iar mama nu a mai dat nici un semn de viată.
În urmă cu câteva săptămâni tata a murit.
El își refacuseră viaţa acolo.
A fost înmormântarea făcută, tot.
Acum femeia cu care statea tata mi-a spus ca trebuie sa iau niște bani de acolo...
Întrebarea este următoarea.
De cati bani ar fi vorba dacă ar câștiga procesul?
Și cât ar costa sa plătești un avocat în Italia?
Dau funda

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De cati bani ar fi vorba dacă ar câștiga procesul?"

intrebare e neclară: cine să câștige, ce proces?

| Iote a răspuns:

Ce inseamna "isi refacuse viata"? S-a recasatorit?
Si, despre ce proces vorbesti?
Daca nu a divortat de mama ta, tu si mama sunteti mostenitori.
Daca a divortat, tu esti mostenitor, eventual cu femeia din Italia daca a fost casatorit cu ea.
Revino cu amanunte.

| Catrice a răspuns:

De unde sa știm noi ce avere are dânsul?!?

| CarcotasulVesel a răspuns:

Deci mama vitrega iti spune ca "trebuie sa iei niste bani de acolo" dar tu ai castiga procesul... CE PROCES?!?
mie imi suna mai mult ca tatal tau a vorbit cu ea sa iti dea niste bani... PUR BENEVOL, daca si-a refacut viata, GHICI CE, acolo un testament valoreaza real, nu e ca in rrrominica cel mai usor lucru de atacat in instanta care exista, asa ca daca are testament, iti doresc sanatate ca e mai buna decat toate, mai ales cand esti lefter ca nu iei banii primiti CADOU, dar arunci cu bani pe avocati in Italia (care or sa iti ia banii ca ii platesti oricum, chiar daca pierzi)

| Mih_Mihai_2000 explică (pentru Iote):

Deci tată își refăcuse viaţa, avea un copil cu persoana respectiva...
Nu erau căsătoriți.
Femeia aia mi-a spus ca a fost accident de muncă.
Acum trebuie sa merg în Italia sa dau o semnătură...
Pnm...
Nici eu nu știu mai multe, n-am mai trecut prin de-astea...

| Iote a răspuns (pentru Mih_Mihai_2000):

Neavand date clare, sunt multe variante.
1. Nedivortat (cu acte, la tribunal) de mama ta si fara sa fi recunoscut copilul din Italia. Tu si mama sunteti mostenitori.
2. Nedivortat de mama ta dar a recunoscut copilul din Italia (varianta cea mai probabila). Tu, mama si copilul din Italia sunteti mostenitorii.
3. Divortat de mama (prin tribunal) si copilul recunoscut. Tu si copilul sunteti mostenitori.
4. Divortat de mama ta dar nu a recunoscut copilul. Tu esti singurul mostenitor.
Cum spui ca a fost un accident de munca, probabil firma va da niste despagubiri. Aici, nu avem de unde sti cuantumul despagubirilor. Avocatii de acolo sunt extrem de scumpi daca ai nevoie de ei. Unde semnatura? La firma unde a lucrat? La avocat?
Eu iti recomand sa intri pe site-ul Avocatnet.ro Acolo sunt juristi care cunosc bine legile italiene. Intreaba acolo, dar spune-le clar care este situatia. Altfel, nici un avocat nu iti poate raspunde.