| mary1990 a întrebat:

Sa va spun direct: Deci mama si cu tata se despart, iar mama m-a luat pe nepregatite si m-a pus sa aleg unde sa ramân, mam gândit si am spus ca vreau sa merg cu ea, am luat hainele si tot ce aveam pe acolo si am plecat la Iași la bunici mei, atunci ma gândeam ca e super un oras mare eu cu mama si bunici si alte rude, dar acum nu stiu, ma simt de parca as vrea sa ma întorc acasa la constanta unde este tata si bunici mei care m-au crescut de mica deoarece mereu mama era plecată in Italia, acolo este viata mea si aici la Iași este o noua viata care nu stiu daca so incep sau nu... Voi ce ziceți? Nu stiu ce sa zic sad sunt foarte confuza jumătate din inima mea a rămas acolo la constanta.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti pleca inapoi daca crezi ca te vor trata mai bine

| neutrino a răspuns:

Tu stii cel mai bine daca ai facut sau nu alegerea potrivita, dar eu alegeam invers, pentru ca in felul acesta aveam langa mine un parinte. Acum nu vei avea niciunul.

| Mayar a răspuns:

Tu cati ani ai? Pana mergi la facultate ar trebui sa stai acolo unde cineva se ocupa de tine si nu e absent.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ceea ce simti este perfect normal deoarece majoritatea schimbarilor din viata produc disconfort. Daca ai o atitudine deschisa vei reusi sa te acomodezi.
Cat tine de divortul parintilor tai poti sa citesti acest articol care vorbeste despre cum pot copiii sa faca fata acestei schimbari: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011124

Cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Veronica,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Mikasa a răspuns:

Poate ti se pare greu acum pentru ca te-ai obisnuit acolo, evident. Insa daca gandul pe care l-ai avut prima oara a fost sa ramai cu mama ta, atunci, dupa parerea mea, inseamna ca asa e cel mai bine. Stai si tu o luna sau doua in Iasi si vezi cum te simti happy

| Mexx99 a răspuns:

Buna,am trecut si eu prin asta. Ceea ce iti pot spune e ca maicata nu a reactionat corect si responsabil cand ti-a cerut sa alegi pentru ca trebuia sa iti explice cauza, sa vorbesti si cu tatal tau etc. Spune-i mamei tale ca tu nu esti pregatita sa faci o asa schimbare brusca si ca iti e dor de bunici si tata, nu are dreptul sa te ia cu forta, eu zic sa stai unde te simti mai bine si cu cine te simti mai bine! Intreab-o daca nu exista nici o sansa de impacare sau ceva macar de dragul tausad Imi pare rau sincer pentru tine si sper ca problema ta sa se rezolvesad

| Tutuianu_Razvan_1999 a răspuns:

Eu sunt din Iasi
este un oras superb trebuie doar sa-i descoperi secretele

| RazvanBaranguta a răspuns:

Incearca si tu sa te acomodezi cu noua viata, iar daca nu iti place sau ti se face dor de Constanta, vorbeste cu mama ta despre cum te simti tu si roag-o sa va reintoarceti in Costanta, cel putin sa va luati o garsoniera sau altceva si sa mergeti in vizita la bunici. happy

| lau23 a răspuns:

Este foarte trist ceea ce spui in primul rand incearca sa porti o discutie cu ambii parinti poate o sa te inteleaga si pe tine zile ca ai nevoie de amandoi... in al 2-lea rand trebuie sa ramai acolo unde vrei tu unde te sminti tu cel mai bine

| 123Stefy456 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Nu stiu care este varsta ta, dar eu eram minora cand ai mei s-au despartit asa ca nu am decis eu, au decis altii pentru mine. Eu am ramas la mama si m-am despartit de intreaga mea viata de acasa. De prieteni, de familia din partea tatalui (ii vizitez, nu te gandi ca nu-i mai vad, dar la tine e vorba si de o distanta mai mare). M-am trensferat la alta scoala etc. Stiu ce simti. Eram devastata, nu aveam cu cine vorbi, nu aveam ce face, nu aveam mai nimic...dar cu timpul lucrurile s-au schimbat. Au trecut cam 6 ani. Eu nu m-as intoarce la vechea mea viata. Acum nu mai tin legatura cu persoane fara de care nu puteam sta. Si am realizat ca poate asta a fost planul de sus cu viata mea.

Te gandesti bine. Apoi ai sa realizezi singura ce e mai bine sa faci. Si nu iti face griji, este normal sa gandesti asa si e normal sa fii confuza. Ideea e sa iti limpezesti mintea si sa te mai gandesti inainte de orice schimbare. Si nu uita: orice lucru se intampla cu un scop!

Succes!

| AdinaIonela12 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine...
Si mie mi s-a intamplat asa, dar din fericire s-au impacat de fiecare data cand s-au despartit. Stiu cum este... sa-ti fie dor de bunici si de tatal tau...
Mama ta s-ar fi putut sacrifica, pentru a te tine intr-o atmosfera calda, acasa cu familia ta, si i-ar putea acorda inca o sansa tatalui tau...
Oricum, succes!

| ThelInTheHall a răspuns:

Buna poate ar trebui sa-i spui mamei tale sa te lase la Constanta cateva zile sa-ti intanlesti bunici si sa stai la ei... Ii spui ca ai vrea ca tu sa-ti iei ramas bun de la prieteni etc. Si vezi cum e mai bine la Constanta sau la Iasi. DEcizia e a ta.