| marilux a întrebat:

Hei TPU, scriu asta cu ochii in lacrimi.
Deci o sa incerc sa rezum pe cat de mult pot ca sa nu va plictisesc... tata este cel mai jeg om pe care il cunosc! Eu sunt fata, in oct fac 18 ani si stau in curte cu mama, tata, sora (21ani) si parintii tatalui. Mereu au fost certuri in familie ori din cauza bauturii ori a banilor ori a handicapatilor de bunici (scuzati-mi limbajul). Mama este foarte nefericita, tata ii cere bani (el avand salariul mult mai mare, dar investind in casa handi de bunici), din cauza asta mama s-a apucat si de baut de suparare (nu exagerat de mult), tata o bate pe mama, o strange de gat, etc etc.
Tata a fost plecat in Italia vreo 12 ani, asta insemnand ca mama ne-a crescut. Mama de fiecare data ne-a dat bani si ne-a facut toate mofturile pe cand tata zicea mereu ca n-are si n--are...Acum cica tata se gandeste sa plece in Italia din nou si mama nu il lasa pentru ca nu stiu, nu il lasa sa plece pentru ca cica n-o sa ne trimita bani.
Sau eu as vrea din tot sufletul sa dea divort dar tot asa...mama nu vrea si m-am saturat s-o vad pe mama plangand si batura...
Mai am un an si plec la facultate si mi-este foarte frica sa o las pe mama singura acasa...
Cum vi se pare situatia? Ati trait si voi experiente de genu?
Cum as putea sa o conving pe mama sa dea divort? Sau macar sa-l lase sa plece...Doamne deci am sechele de mica cand l-am vazut pe tata ca ii dadea mamei cu scaunul in cap, Doamne.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand eram mic era violenta intre parinti, batai si chestii sparte in casa. 1 data am sarit pe el sa nu o omoare avand cutitu in mana. Cand am facut 18 au divortat, el a inceput tot dupa ea si.a luat revansa cam asa ceva. Intr.o decizie finala am ales sa traiesc liber in viata pentru ca mi s-a luat de la scandalu lor, tot mai bine e sa le schimb la ocazie cand nimeresc

| Violleta2022 a răspuns:

Este alegerae mamei tale in final. Bea alaturi de el, ila ceepta asa cum este, chiars e complace in situatia asta, daca sta de multi ani sa o bata si nu divorteaza de el. As spune, ca unele femei sunt atat de proaste, ca-si merita soarta.
Imi pare rau pentru tine, ca ai vazut suferinta si prostie in familia aia si sper sa fii invatat ceva sis a fugi de omul care iubeste bautura si cearta.
Sora-tea este mai mare, deci te poti muta cu ea, intr-o casa inchiriata, chiar si 1 singura camera fiind suficienta pentru amandoua, sa va autogoposdariti, sa-ti termini scoala sis a va faceti un viitor bun si fara suferinta.
Alegerea mamei voastre, nu va priveste pe voi si este in final doar decizia ei, sa stea acolo si sa se lase batuta, sau sa bea cot la cot cu barbate-su.

| Mosotti a răspuns:

Nu am avut experiente asa, si daca aveam nu aveam treaba cu ei, imi vedeam de viata mea.
Gaseste ceva de lucru, du-te si la fac si vezi de viata ta, nu te mai incarca cu problemele lor, lasa-i in pace sa-si dea si in cap daca vrea.
Pleaca de acolo si lasa-i dracu.

Nu poti sa convingi pe mama sa dea divort, ca tot ca ea face, asa ca e inutil. Sa plece afara, ca daca vrea sa plece, pleaca, nu se ia dupa mama ta, deci si aici e ceva neinregula.
Deci iti faci nervi stand acolo si nu rezolvi ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Da, dar gindeste-te ca fiind copil nu poti "sa iti vezi de viata ta" in conditiile descrise de ea...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca are 18 ani poate sa-si gaseasca de lucru ceva, nu mai are 6 ani. E majora deja, alta solutie oricum nu e, decat sa se zapaceasca de cap cu aia, mai bine lipsa, sa-si gaseasca si un iubit, sa stea cu el si sa fie bine, sa lucre si el si aia e.
La anul sa se duca la facultate, sa invete si gata, sa uite de aia de acasa care-s toti cu probleme, ca si maica-sa daca sta cu acel om e clar.

Si sa te apuci de baut de suparare e o prostie crasa, deci se vede ce familie are, trebuie rupta legatura cat mai rapid. Daca ai minte nu iti faci si mai mult rau ca mama, incerci sa scapi de distrusu` ala.
Dar daca nu-l lasa sa plece, am impresia ca doar se vaita, altfel ii ziceam "du-te tare", ma descurc cu mai putin dar pleci de tot.

I-am zi si maica-mi azi cazul si a zis "Eu? Il bateam ca il prindam odata neatent si ii dadeam cu cratita in cap, si dupa aia il sutam afara urgent de mult, stateam pe paine cu ceapa dar il sutam afara". Se complace! Aia e.
Dar nici nu cont, fata trebuie sa aiba viata ei pe picioarele ei. Multi la 18 ani sunt plecati de acasa ca asa au vrut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca are 18 ani, corect. Dar are? Se pare ca inca nu.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai ce mai e pana in oct?! Nu am mai pus 3 luni.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îi dadea cu scaunul in cal? Nu poti tu sa o obligi pe mama ta sa divorteze, daca ea vrea sa stea cu el, ai 18 ani muta te cu chirie nu esti obligată sa stai cu ei, cauti servici si gata esti pe picioarele tale, daca vrei si poti, daca nu, stai acolo cu părintii cu sora ta si vedeti voi.

| marilux explică (pentru anonim_4396):

Ii dadea cu scaunul in caaap***

| anonim_4396 a răspuns (pentru marilux):

Aoleu ce om nenorocit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o convingi sa divorteze ar fi cam greu sincer. Desi sunt multe femei care sunt agresate de sotii lor, majoritatea se plafoneaza si refuza sa isi refaca viata... cred ca doar ti-ai raci gura degeaba.
Singurul lucru bun pe care poti sa-l faci este sa te muti cat mai repede posibil de acasa. La anul dupa liceu pleaca in alt oras, ideal unul cat mai indepartat si cauta-ti si un job, ca sa nu mai depinzi de rude.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trăit experiențe de genul, poate și mai grave.
Nu poți s-o convingi pe maică-ta de nimic, crede-mă. Nu pentru că nu ești în stare, pur și simplu nu poți să muți munții din loc.
La prima întrebare n-are rost să-ți răspund happy
Soluția ta este să pleci, să înveți, și după să muncești și să fii pe cont propriu.
E de cct viața uneori =)

| Bruno92 a răspuns:

Da iar sta bine Ghe Ghe Ghe într-un septaaar dar de fapt cel mai bine Ghe Ghe Ghe intr-o cripta
Ghe Ghe Ghe

| slayer09 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te duci la mama ta si sa o intrebi de ce nu vrea sa il paraseasca? ii place sa fie maltratata? unele fete isi doresc asta. Daca da, trebuie sa incerce sa caute in sufletul ei de ce vrea ca ea sa fie batuta si injurata. Pentru ca undeva acolo in sufletul ei se agata ceva de ea si d-aia se complace cu batutul si injuratul. Vorbeste cu ea, incearca sa ii deschizi ochii, dar vorbeste calm si din iubire cu ea, nu ridica tonul si nu te certa cu ea. Si poate o sa reusesti sa o convingi. Doamne ajuta!

| Hollyg a răspuns:

Well, daca mama ta nu conștientizează faptul ca este intr-o relație toxica si ca cei mai afectați sunteți voi copii... nu prea ai ce face. Încearcă totusi, sa vorbesti cu ea, sa ii explici temerile tale si felul in care tu vezi toata situația. Încearcă sa o ajuți sa înțeleagă faptul ca viața ei e importantă si ca poate fi mai bine fără tatăl tău. Explica-i ca ai nevoie de ea, si ca o vei susține in drumul ce ar putea sa-l aleagă m. Eventual, caută un psiholog bun cu care sa vorbiți.

| Anonymous4433 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mergi la polite sa le povestesti situatia. E cea mai buna solutie... daca taica-tu o bate pe mama ta si 'ii da cu scaunul in cap'. Poate nu o poti convinge sa divorteze, dar macar ai putea incerca sa anunti politia. Exista legi in Romania care pedepsesc violenta domestica.
Si daca n-ai dovezi, incearca sa-l filmezi cumva, fara sa afle, cand o bate si folosesti asta ca proba... poate ai niste rude care pot da declaratii: sora ta, de exemplu.
Daca taica-tu intra la puscarie nu o sa mai fie o problema.

| Valeriaa2 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, întreab o cum de poate sta langa un om care o loveste, pana la urma e doar un venit pentru el... daca ar iubi-o nu ar lovi ..si mai mult,nu te mai poti considera barbat cand lovesti o femeie. Eu cred ca mama ta sta cu el pentru ca zice ca e spre binele tau, dar spune i ca si tu iti doresti sa plece, spune i ca de dragul tau sa nu mai bea, si vorbeste si cu tatal tau, intreaba l daca lui i ar comveni ca viitorul tau soț sa te trateze cum o trateaza el pe mama ta..intreaba l daca i ar plăcea sa fii batuta cum o bate el pe mama ta, pur si simplu loveste l unde l doare mai tare, sau spune i daca i ar comvenii ca cineva sa dea in bunicii tai cum da in mama ta... putem sa vorbim pe insta mai multe pe insta? daca vrei@vale_rya_

| Andraaa15axm a răspuns:

Te rog sa fi puternica si sa intelegi ca asta nu este datoria ta! Nu esti responsabila de faptele tatalui tau, ba din contra, trebuie sa il iei ca anti exemplu si daca vrei sa ajuti cu ceva, comunicarea este cheia. Cand eram mai mica, mereu interveneam in certurile alor mei si imi consumam energia cu ceva ce nu ma privea. Urmareste-ti scopurile, du-te la Facultate.