| Mihaela2023 a întrebat:

Când eram mică mama l-a înșelat pe tata și a plecat în Italia cu alt om, iar pe mine m-a lăsat la bunici (pe motiv că omul acela nu voia copii).
La bunici erau zile când nu aveam bani pentru școală.
Nu aveam nici măcar telefon cum aveau alți copii.
Și stăteam în frig că bunica mea nu prea avea bani.
Iar mama nu trimitea nimic.
Acum a început să trimită bani.
Eu deja am 25 de ani și lucrez n-am nevoie de ajutorul ei. După răul care l-a făcut, cum ar trebui să mă comport?
Ar trebui să mă răzbun? Nici măcar n-am avut copilărie

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa o ignori, daca vrea sati lase mostenire (casa - apartament) pe numele ei si ii vine vremea mortii semnezi actele si pa

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Razbunarea e arma prostului

| DeyCj a răspuns:

Îmi pare rău pentru acest lucru.Mama ta probabil că și-o dat seama că a greșit față de tine, și acum încearcă să-și repare greșeală.
Dă-i o șansă, mai ales că acum cum e pandemie, nu poate veni în ţară.

| badpanda a răspuns (pentru DeyCj):

Eu plec saptamana viitoare in Italia, si am fost de mai multe ori in pandemia asta.Nimeni nu te intreaba nimic.Cozile de la vama de acum cateva zile erau de la romanii care au venit de Craciun.

| DeyCj a răspuns (pentru badpanda):

Mă refeream la carantină, atunci când te întorci din Italia.Probabil că acum nu mai trebuie izolarea aia de 14 zile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui așa.
Iartă. uită și mergi mai departe.
Iar despre bani, după vechiul proverb fenician.
Dacă cineva îți oferă bani, ia-i. Dacă vrea să te bată, fugi.

| mihai69 a răspuns:

Sunt multe aspecte pe care ai omis să le menționezi:
- a ținut legătura cu tine, chiar dacă nu trimitea bani?
- bunicii unde ai stat erau părinții ei, sau ai tatălui?
-tatăl tău v-a ajutat în acest timp?
- ce s-a schimbat în viața ei atunci când a început să trimită bani?
- în afară de a trimite bani, nu mai spune nimic?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si ce rezolvi cu razbunarea? Lucrezi acum, totul ar trebui sa fie ok, gandeste-te ca alta varianta... nu putea sa fie. Ce s-a intamplat s-a intamplat si gata.
Nu o sa te ajute cu absolut nimic o razbunare sau altceva de genul.

Oricine si absolut oricine ar putea sa faca asta, sa stea blocati pe o anumita situatie si sa aiba ganduri negative despre persoana respectiva. DAR nu oricine poate sa ierte si sa treaca peste. Asa ca ce alegi?

Multi oameni gandesc ca nu au nevoie de ajutorul altor persoane, ca nu vor sa depinda de ele, si este totul oarecum normal.
Dar ea trimite bani acum, ai putea sa ii accepti. Ce s-ar putea intampla? Fii deschisa, zau asa. Sa zica la alte persoane ca te-a ajutat? Si ce? Ce iti mai pasa? Daca ea vrea sa trimita sau sa faca ceva, sa faca, este alegerea ei. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te legi de acele ganduri.

Ai si tu viata ta acum, nu trebuie sa traiesti in trecut. Elibereaza-te de aceste ganduri, asta o sa faca diferenta happy

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ne nee, trebuie sa plateasca pentru ce a facut ma-sa, stai ca vine batranetea, alea, alea, atunci as arde-o urat de tot, sa o ajute prostul ala de dincolo. Dar acum sa se poarta okey ca sa-i ia banii ma-si.
Adica cum? Faci rau si gata, ce a fost a fost? Nu merge.
Orcine trebuie sa plateasca pentru raul facut ca a distrus fata, nu poti sterge asa cu buretele ca gata domne.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Si cum plateste?

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai poate ii vine randul la batranete sa aiba nevoie de fata ei! Atunci sa vezi.
Ca daca ratatul ala nu vrea copii, nu are suflet prea bun si nu o sa vada de ea asa usor daca are ea prima probleme.

| Mosotti a răspuns:

Pai te razbuni prin ignoranta, daca o avea ceva nevoie de la tine in viitor, o ignori, lasa sa trimita bani, foloseste-te de asta, fa-te ca te porti okey ca sa trimita bani, si cand are nevoie in viitor, o arzi. Se va intoarce roata precis.
O sa te razbuni cand vine momentul, nu acum.

A facut o magarie, tu erai pe primul plan, daca infectia aia de om nu vroia copil, sa se duca dracului, asa trebuia sa faca, nu sa te chinuie pe tine.
Deci eu n-as da doi lei pe asa mama!

| Freya1 a răspuns:

Mai sunt părinți ce procedează astfel si e trist.
Ar trebui acum, ca esti o persoana adultă sa ii spui tot ce ai pe suflet, sa o întrebi de ce a renunțat la propriul copil pentru un bărbat și având raspunsurile vei trage o concluzie si vei lua o hotărâre.
Ea probabil acum ori încearcă să își repare greșală, ori conștientizează că îmbătrînește si nu va mai avea un sprijin.Dar tu nu o sa ai cum sa iti dai seama de ce sa faci doar in momentul in care vei purta o discuție cu ea pe tema asta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Razbunarea nu te ajuta! Si nici nu schima trecutul!

Tu macar ai stat la bunici.
Iti voi spune despre verisoara mea.Mama ei, adica matusa mea si -a dus copila la casa de copii.Toata copilaria si adolecenta acolo Uneori chiar si in vacante.
Dar s-a descurat in viata, iar acum isi ajuta mama.Chiar daca nu merita!
Acuma ai cel putin doua posibitati.
Sa incerci sa iei legatura cu mama ta sa o intrebi ce a determinat-o sa faca asa...
sau pur si simplu sa lasi lucrurile asa cum sunt.La un moment dat poate te va cauta ea!
Sunt sigura ca daca vei avea copii tai, nu vei proceda la fel!
Si cei mai important, ii vei lasa sa isi cunosca bunica!
Numai bine!

| Andreeush a răspuns:

Nu rezolvi nimic dacă te răzbuni.

| CostinAlamariu a răspuns:

E pur si simplu oribil ce ti-a facut, dar sa te razbuni nu are niciun rost. Plus ca cea mai buna razbunare e sa ai succes si sa nu te gandesti la ei. Intotdeauna cea mai buna razbunare e sa ai viata ta mai pusa in ordine decat a lor.

| NotNamed a răspuns:

In locul tau as scoate.o din viata mea. Adică deja mi se pare oribil ca fugi cu altul in Italia pentru ca o limba străină face diferenta însă a durut.o la 14 de tine. Nici macar nu a tinut legatura cu tine, nu v-a ajutat financiar si multe chestii care probabil doar tu le stii. Acum degeaba incearca sa indrepte lucrurile. Este alegerea ta daca vrei sa o ierti sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer răzbunare am simțit eu când citeam povestea ta. Răzbunare as face
Dar cea mai ok răzbunare ar fi în instanță să ceri câteva mii de euro bune de la ea pe ce a făcut
În felu ăsta e și a ta și a ei adică te răzbuni și te ajuta
Succes sper sa ai viata frumoasa de acum

| badpanda a răspuns:

Ai putea si tu sa o ignori pentru 20 de ani.Eu asa as face.
Si pe banii ei poti sa faci pipi.Cand ai avut nevoie de ei nu ti-a dat.Acum sa-i foloseasca pe post de supozitor.
Cand te suna poti sa-i blochezi numarul.

| Genevaaa a răspuns:

Razbuna-te!

| Dddonkey a răspuns:

Imi pare rau ca ai fost atat de afectata de lipsa mamei tale de responsabilitatii. Pot doar sa imi imaginez ca viata nu a fost usoara, si probabil ca sa adunat mult resentiment de-a lungul anilor.
Dar ar fi bine pentru tine sa o ierti sau cel putin daca nu o poti ierta oficial fara ca ea sa arate ca ii pare rau sau sa faca primul pas catre reconciliere macar iart o pentru tine.
Esti indreptatita sa o urasti, unii oamenii nu stiu ce inseamna sa nu un parinte, dar sa nu ii ai pe amandoi. Disperarea de a nu avea cui sa ii spui ce te supara, doare, nu te simti iubit de ceva ce ar trebui sa fie o normalitate.
Dar ar fi bine daca o urasti, sa incerci sa renunti la ea. Ura nu o sa te ajute sa treci peste trecutul nefericit si vei fi mereu blocata in trecut si o inima trista nu e benefic pentru sanatatea ta mintala, emotionala, chiar si fizica(ca la un moment dat si corpurile noastre sunt afectate de emotii si psihic).
Iti propun daca ai finantele necesare sa consultii unterapeut, daca nu sunt sigur ca vor fi terapeuti care vor face asta si pe gratis, ca la o adica si ei trebuie sa practice ca sa devina terapeutii.
Nu e usor dar si daca stai in zapada si impingi bulgarele de zapada la deal, el o sa devina mare si o sa cada tot peste tine. De asta ura este numita boala sufletului, si de asta si vezi pe unii ii vezi asa fericitii dar nu poti sti cata suparare, dezamagire au in sufletul lor.
Acum daca ai cerut sugestia noastra, eu ti as spune sa nu te razbuni si ca cauta linistea ta sufleteasca daca pana acum a fost un razboi in sentimentele tale sau trecutul tau in toate domeniile vietii. Poate a realizat ca tia gresit si nu stie cum sa procedeze si ar vrea sa ajute pentru timpul pe care nu si-a facut datoria de mama. Va fi greu dar stii care e partea buna, ai acut pe cineva(tu stii cum a fost) dar altii nici "norocul" tau nu lau avut ajungand pe strada, la seringa, murind de foame si frig, unii nu si au cunoscut niciodata parintii sau nu vor niciodata sa aiba ceva de aface. Incearca sa vezi lucrurile pozitive, te ai adaptat, ai un loc de munca, fa tot posibilul sa faci binele pentru tine prima data. Succes!

| GabyCls22 a răspuns:

Și eu am fost la fel ca tine și pe mine m-au lăsat la Bunici, și mă descurc și fără ei nu țin legătura cu ei